Kanada suurim kirik kiitis heaks samasooliste abielud

Avaldatud 30.8.2003

Nädalaid pärast Kanada kõrgeima kohtu otsuseid, mis lubavad samasooliste abielud kahes provintsis, andsid Kanada suurima protestantliku koguduse delegaadid föderaalvalitsusele edasi ametliku ettepaneku, võimaldada sama-sooliste abielud üle kogu riigi.

Kanada Ühendatud Kirikute 38.nõupidamine, mis esindab metodiste, presbüterlasi ja Kanada koguduste ühendust, esitas ettepaneku kõigest 45-minutilise arutelu järel oma konverentsil Nova Scotia's möödunud nädalal.

Konservatiivid hoiatasid, et ettepanekul võivad olla tagajärjed Ühendriikide kogudustes ja mujal. Linda Harvey, missiooni "Ameerika, konservatiivse ühiskonna poliitika rühm" president ütles, et Kanada kiriku otsusel on tõenäoliselt oma mõju Ameerika Ühendriikide kogudustele.

"Ma ei usu, et meil vältimatult tuleb oma riigis sama teha, kuid ma usun, et saab olema suur hulk rühmitusi, võib-olla Ühendatud Metodistid, võib-olla keegi teine, kes lähemas tulevikus kiidavad heaks samasooliste abielud", ütles Harvey.

Harvey ennustas, et kui USA kirikud järgivad seda eeskuju, saavad nad tõenäoliselt näha liikmete arvu kahanemist.

Ühendatud Kirikut on peetud üheks kõige liberaalsemaks kirikuks Kanadas. 1988. sai sellest esimene suurem kirik, kes avalikult määras ametisse homoseksuaale; tegu, mis sundis suurt hulka liikmeid lahkuma. 1992. a. võeti seal kasutusele liturgia, millega õnnistati sama-sooliste ühteheitmist.

Ettepanekus kutsutakse kogudust avaldama mõju Kanada Justiitsministeeriumile, et see toetaks samasooliste abielu. Erinevus äsjase ettepaneku ja kiriku varasemate avalduste vahel on selles, et seekord on kasutatud sõna 'abielu', ütleb koguduse ametnik ajakirjanikele.

Ühendatud Kirik võimaldab rohkem kui 3000 kogudusel Kanadas ja Bermuudal otsustada, kas nad soovivad samasoolisi paari panna.

Rühmitused, kes võitlevad samasooliste abiellumise eest, tervitasid seda sammu. Peggy Hayes, kes on DignityUSA direktorite komitee liige, mis kutsub üles tunnustama samasooliste abielusid katoliku kirikus, ütleb, et homoseksuaalid, kes loovad terve, avaliku suhte, peaksid omama võimalust abielluda.

"Ka meie oleme püüelnud selle päeva poole, mil meie kogudus, Rooma Katoliku Kirik, nii USA's kui kogu maailmas õnnistaks ja austaks neid liitusid, nagu ta teeb seda heteroseksuaalsete vendade ja õdede puhul," ütles Hayes.

Asi tõotab Parlamendis samasooliste abielude seadustamise küsimuses tõelise võitluse üles kütta.

Sellest ajast kui Kanada provintsid seadustasid samasooliste abielu, on kirikutes ja seadusandlikes kogudustes olnud ka vastureaktsioone, sarnaselt sellega, millist mõju homoseksuaalsust toetav määrus Ühendriikides omas, märkis Harvey.

Kanada peaminister Jean Chretien esitas Parlamendile seaduseelnõu seadustada samasooliste abielud üle kogu riigi, tõotades samal ajal, et ta ei sunni kirikuid, sünakooge ja mošeesid neile õnnistust andma.

Möödunud kuul hoiatas Katoliku peapiiskop Chretien'i, et kui ta jätkab samasooliste abielude toetamist, ei võimaldata talle enam sakramenti.

Äsjane küsitlus 170 Kanada Liberaalpartei liikme seas näitas, et 48 olid samasooliste abiellumise vastu, 60 olid poolt ja ülejäänud polnud otsustanud või ei vastanud üldse.

Vatikan kutsus hiljuti üles katoliiklastest seadusemehi hääletama samasooliste abielu seadustamise vastu ning tegi avalduse, milles mõistetakse hukka samasooliste abiellumise heakskiitmine kui "äärmiselt ebamooraalne".

Avalikus arvamuses on märgata selget nihet samasooliste küsimuses. Hiljutine Washington Post'i küsitlus näitas, et 60 % ameeriklastest ei kiida heaks Episkopaalse Kiriku otsust, anda õnnistus samasooliste abieludele.

Vähem kui neli kümnest, ehk 37% ütlesid, et nad toetavad samasoolisi paare, kui nad loovad ametlikult registreeritud abielu. See näitab 12-protsendilist toetuse langust võrreldes küsitlusega, mis saadi enne seda, kui USA Ülemkohus langetas otsuse Texase sodoomia vastase seaduse kohta.

"Kanadas on koguduse konservatiivide seas märgata üsna selget ärkamist peale seda, kui Ontarios samasooliste abielud seadustati ja ma arvan, et sama asi toimub ka siin", ütles Harvey.

"Loodetavasti me suudame selle seadustamist meie riigis peatada, kuid ma usun, et saab olema kogukondi, kus järgitakse Kanada koguduste eeskuju," lisas Harvey.

Lawrence Morahan, vanemtoimetaja

Religion Today
Jaga Facebookis
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat