ADRA Serbia haru pakkus kodututele ja roma kogukonnale tasuta meditsiiniabi

Avaldatud 3.9.2021, allikas TEDNews

ADRA Serbia haru kaudu saavad Lääne-Balkanil tervisliku läbivaatuse ja hügieeniteenuseid keskeltläbi 15 000 inimest. Projekti pealkiri on „Kedagi maha jätmata“.

Ettevõtmise eesmärk on pakkuda COVID-19 tingimustes abi ühiskonna kõige haavatavamatele gruppidele: neile, kel ei ole püsivat elukohta, vaesunud roma kogukonnale ja eemalolevate piirkondade elanikele. „Kedagi maha jätmata“ katab Serbia, Albaania ja Bulgaaria eri piirkondi.

„Praegune pandeemia on seadnud riski alla kogu ühiskonna ning see seab teatud piirangud ka meie tervisesüsteemile,“ ütles ADRA Serbia juht Igor Mitrović. „Kodutud või roma kogukonna inimesed on praegu eriliselt keerulises olukorras. Nad ei saa endale lubada arsti juurde minemist, kui nad haigeks jäävad. Neil ei ole piisavalt infot selle kohta, kuidas ennast kaitsta, kuidas haigust ennetada, ega ka teadmisi vaktsineerimise võimaluste kohta. Neil ei ole isegi kohti, kus käsi pesta või ennast üleni pesta.“

Et pandeemia mõjusid vähendada, keskendub ADRA nende inimeste abistamisele, kel ei ole püsivat kodu ja kel ei ole ligipääsu meditsiiniteenustele ja tervisega seotud informatsioonile. Arstid ja medõed vaatavad inimesi läbi, mõõdetakse vererõhku ja veresuhkrut, ning annavad nõu, kuidas oma üldist tervist parandada. Läbivaatused toimuvad ADRA Serbia peakorteris Belgradis ja erinevates roma kogukonna elupaikades.
ADRA eesmärk on järgmise üheksa kuu jooksul teha 4000 läbivaatust Serbias, Albaanias ja Bulgaarias. Need, kes vajavad lisaravi, suunatakse eriarstide juurde, nende kulud kaetakse.

„Me oleme Serbias pakkunud tasuta meditsiiniabi juba kolm aastat,“ sõnas Mitrović. „Tänu ADRA heldele annetusele kogu maailmast saame seda programmi laiendada, et tulla vastu inimeste vajadustele, mis on pandeemias veelgi kasvanud.“

„Inimeste vajadused on 2021. aasta juunis ja juulis dramaatiliselt kasvanud. Meil on iga päev 70 nõudlust meie teenuste järele, ütles Drumodomi teenuste koordinaator Marija Milić. „Me püüame nende kõigiga tegeleda, kuid sageli tunneme, et oleme kokku jooksnud. Me anname siiski oma parima.“

Vabatahtlikud levitavad erinevates kogukondades lendlehti, mis sisaldavad teavet COVID-19 kohta ning ADRA korraldab ka loenguid ja informatiivseid kohtumisi, mis on suunatud just abi vajavatele kogukondadele.

„Me soovime, et need kõrvalejäänud kogukonnad saaksid usaldusväärset infot, kuidas koroonat ennetada – kuidas teha seda tervisliku eluviisi, hea hügieeni ja vaktsineerimise teel,“ sõnas Mitrović. „Me soovime rääkida ka neist muredest ja hirmudest, mis inimestel seoses viiruse ja vaktsineerimisega on.“

Mitrović rõhutas, et ADRA töö läheb kaugemale kui praegune kriis ja eesmärk on julgustada inimesi viima ellu pikaajalisi tervise kvaliteeti muutvaid otsuseid. „Sellised elustiiliotsused nagu suitsetamise ja alkoholi joomise vältimine, tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus ning puhkamine mõjutavad oluliselt meie immuunsüsteemi.“
ADRA on üleilmse seitsmenda päeva adventistide koguduse humanitaarabiorganisatsioon. Abistamaks ADRAt erinevates projektides ja heategevusalgatustes, külasta lehekülge ADRA.org.

Jaga Facebookis
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat