Tänavune kogudusevanemate retriit oli 5.–7. mail Järvamaal Simisalus. Kui eelmisel aastal toimus kogudusevanemate retriit Pärnus ja see koondas kogudusevanemaid tervest Balti unioonist, siis tänavu oli kogunenuid vähem ja kokkusaamisi palistasid südamest südamesse arutelud.
Liidu esimees Andres Ploompuu sõnas nädalavahetusele tagasi vaadates, et koos oli väga tore, arutelud olid sisukad ja ilus ilm andis võimalusi palju jalutamas käia. „Tundsime kokkusaamisest rõõmu. Oleksime veel rohkem rõõmu tundnud, kui osalejaid oleks olnud rohkem. Saime rääkida südamest südamesse olulistel teemadel ja kõiki neid, kes kohal olid, lähendas see retriit kindlasti.“
Retriit algas reede õhtul, kui Andres rääkis oma kogemustest erinevate kogudusevanematega. „Sellest tuli tore vestlus – rääkisime isiklikest kogemustest koguduse juures ja sellest, mida kogudusevanema roll tähendada võib. Lõpetasime õhtu saunatamisega, kus rääkisime veel paljudel muudel teemadel,“ rääkis Andres.
Hingamispäeval oli rõhuasetus jumalateenistusel – päeva alustati jumalateenistusega ja päeva kestel räägiti jumalateenistusest. Pärastlõunaseid vestlusi juhatas uniooni esimees Ivo Käsk, kelle ettekande pealkiri oli „Mis on jumalateenistus? Kuidas seda serveeritakse ja süüakse?“. „Ivo lähenemine oli sügav ja heas mõttes ootamatu,“ sõnas Andres. „Ta rääkis minu arusaamist mööda sellest, missugusel kohal on meie jumalateenistustel Jumal ja mida tähendab päriselt Jumalat teenida. Me ei rääkinud niivõrd sellest, kuidas jumalateenistust kokku panna või korraldada, vaid sügavamal tasandil jumalateenistusest ja ka palvest ja muudest elementidest, mille kaudu väljendame oma austust Jumala suhtes.“
Pühapäeval oli keskne teema jutlus, mis on jumalateenistuse üks keskne osa. Andres rääkis, mis on jutlus ja kellele seda vaja on, kasutades sissejuhatuseks Markuse 1:22, kus on kirjas, et Jeesusel oli kõneldes meelevald. „Vestlesime sel teemal, et milles Jeesuse kõnelemise fenomen seisnes ja kas jutlustamine täidab tänapäeval samasugust ülesannet,“ sõnas Andres. „Tänapäeval on lootused jutlusele kõrgemad ja võib tekkida küsimus, kas selline tekstiedastus nagu jutlus on meie ajal enam pädev. Aga kui me vaatame oma aja suuri juhte, kes mõjutavad sündmusi, siis võime peaaegu eranditult öelda, et nad teevad seda sõnade kaudu,“ rääkis Andres, tuues näitena esile kliimaaktivisti Greta Thunbergi ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi. „Sõna vägi on jätkuvalt oluline – seda siis kui see, mida räägitakse, ka läbi elatakse. Meie otsustada on, kas me kasutame seda sõna väge või jätame kasutamata.“
Andres ütles nädalavahetusele tagasi vaadates, et sai ise retriidil kastetud. „Inimesed mõtlesid kaasa ja rääkisid kaasa. Rääkisime ka muudel ja isiklikel teemadel. Kokkusaamine kinnitas meie kõigi usku sellesse, mida me teeme – nii pastorite kui ka kogudusevanematena. Ma tunnen, et sellist kokkusaamist on meile kõigile jätkuvalt vaja. Kui me järgmist retriiti korraldame, siis on kõik väga oodatud – see on osalemist väga väärt.“