„Perest nii ja teisiti...“ – pereseminar Tartus

Avaldatud 5.2.2020

Tartu koguduses on eeloleval hingamispäevaõhtul viimane osa neljaosalisest pereseminarist „Perest nii ja teisiti...“,  mida korraldaja Anne Vahtramäe nimetas teeõhtu stiilis vestlusringiks. Vaatluse all on olnud kolm teemat – meeste ja naiste erinevused, peredünaamika ja konfliktid – ning ees ootab veel pühendumine ja paarisuhte romantika. 

Pereseminari korraldajad on abielupaar Anne ja Jüri Vahtramäe, kes on varemgi pereteemalisi seminare läbi viinud. „Umbes aasta tagasi oli meil kaheksaosaline seminar, mille pidasime Eesti Kirikute Nõukogu materjalide „Tahan sind hoida“ põhjal,“ rääkis Anne. „Seekord valisin teemad, mida käsitleda, ise.“ 

Teemavaliku kohta sõnas Anne, et need on üldinimlikud ega puuduta üksnes paarisuhet või perekondi. „Need on teemad, mis on olulised ka siis, kui me suhtleme inimestega enda ümber, kuid kõikide teemade kõige suurem märksõna on see, et pere on meie elus esikohal. Kui me üldse siin maailmas millelegi keskendume, siis on see pere. Me käime tööl selleks, et peret ülal pidada, mis ei tähenda, et töö ei tohiks naudingut pakkuda, kuid valikuid tehes peab silmas pidama, et mul on pere.“ 

Esimese teema – meeste ja naiste erinevused – osas on Anne sõnul palju stereotüüpset mõtlemist, mis ei tugine objektiivsetel faktidel, vaid on seotud kultuuriliste hoiakutega ja varasemate aegadega. „Räägitakse, et meestel on on- ja off-nupp, aga naised on keerulise aparatuuriga, mida tuleb suhtes rohkem kruttida. Tegelikult on kõik inimesed omamoodi keerulised, keegi ei ole lihtsakoeliselt mõistetav,“ ütles Anne ja lisas, et kui füsioloogilised erinevused on mõõdetavad ja tõestatavad, siis psühholoogias ei ole suurt vahet. „Üks võib küll olla kaldu verbaalse ja teine ruumiorienteerumise poole, aga need ei ole absoluutsed näitajad, vaid statistilised keskmised, mis ei tarvitse kehtida ühe konkreetse inimese kohta.“ 

Peredünaamika osas arutleti, kuidas tulla toime suhte muutumisega ajas. „Kui armumise tuhin hakkab vaibuma, hakkame märkama teise inimese vigu ja eripärasid. Lapsed nõuavad palju tähelepanu ja teineteise jaoks ei jää palju aega. Need on pere loomulikud faasid ja peret tuleb teadlikult koos hoida. Peab tunnistama fakti, et praegu on asjad nii,“ selgitas Anne ja tõi näiteks vastsündinu vanemad: „Kui ema ei saa beebi tõttu magada, siis missugust särasilmset ja enda eest hoolitsevat naist saab abikaasa oodata? Või kui me tegeleme teismeliste eneseotsingute probleemidega, siis tuleb sellele keskenduda – ka see on vastutus, et lapsed püsiksid perega koos ja tuleksid eluga toime.“ 

Kolmas teema, konflikt, läbib omal moel kõiki teemasid, kuid eraldi võeti vaatluse alla konflikti tekkimine hoiakute ja eelarvamuste pinnalt. „Tark on mõelda nii, et mina ei ole maailma naba, ja vaadata, miks teine inimene midagi ütleb ja mõtleb,“ ütles Anne. „Alati tasub otsida ühisosa, mitte vastanduda.“ 

Seminaril osalenud Tartu koguduse liige ja kolme lapse ema Kaile sõnas, et seminaril saab palju uusi teadmisi, aga ka värskendada vanu. „Anne annab teemadest hea ülevaate ja kes soovib, saab enda elust näiteid juurde tuua.“ Laste väikelapseiga kommenteerides ütles Kaile, et see aeg on ilmselt emale kurnavam, kuna hästi palju koduseid toimetusi on just tema õlul ja naine ilmselt võtab enda kanda hästi palju pisikesi toimetusi, nii kodus kui väljaspool seda. „See on naiste alalhoidev omadus ja mees saab selles toetada. Tänapäeval muidugi ei ole enam meeste- ja naistetööd, vaid mõlemad saavad vaadata, kus kumbki saab abistada.“ 

Kuigi Kaile peres on laste kodust väljakasvamiseni veel aega, rõhutas ta, et seminaril oli kõne all ka tühja pesa sündroom. „Tuleks vältida seda, et lapsed ongi kogu elu, et kui neid enam kodus ei ole, siis ei ole ka abielu. Sinnamaani meie pole veel jõudnud, aga juba praegu peab tööd tegema, et me tunneksime abikaasadena teineteist, et pere poleks vaid projekt, kus üks toob ja teine viib ja kes süüa ostab.“ 

Eeloleval hingamispäeval, 8. veebruaril on käsitlusel seminari viimane osa – pühendumine ja romantika. „Uurime, mis need on, kuhu need vahel ära kaovad ja kuidas neid uuesti üles leida,“ sõnas Anne.  

Seminari lõpuosas liitumise kohta ütles Anne, et vaba ruumi veel on ja tulla võib nii abikaasadena koos kui ka üksinda. 

Jaga Facebookis
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat