Vabandused, vabandused... II

Avaldatud 28.10.2016, rubriik Päeva sõna

Õnnis on see, kes sööb leiba Jumala riigis! Luuka 14:15

Tähendamissõna jutustab inimesest, kes korraldas pidusöögi ning kutsus sel puhul külalisi. Ootamatult teatasid aga külalised, et nad siiski ei saa pidusöögile tulla ning palusid ennast vabandada. Need vabandused aga vihastasid ning solvasid pidusöögi korraldanud peremeest.

Ajal, mil see tähendamissõna räägiti, oli põllu ostmine äärmiselt tähtis ning aeganõudev toiming. Mõnikord läks isegi aasta enne, kui vastav tehing tehtud sai. Alles siis, kui ostja oli täiesti kindel, et põld tema ja ta pere ära toidab, tehti tehing. See vabandus oli absurdne, sest enam polnud kiiret põllule minemisega, et seda uurida, kuna tehing oli juba tehtud.

Ka teine vabandaja oli soetanud midagi – ta oli ostnud viis paari härgi. Agrikultuurses ühiskonnas oli äärmiselt oluline, et kündjad loomad (härjapaar) kõnniksid ühte sammu ning väsiksid üheaegselt. Vastasel juhul oli härjapaar farmeri jaoks väärtusetu. Ükski põllumees ei ostnud härjapaari neid kõigepealt järele proovimata. See konkreetne inimene oli aga just nõnda ostnud viis paari härgasid. Kes meist ostaks interneti vahendusel viis autot, teadmata, mis seisukorras need üldse on? Nõnda oli ka see vabandus absurdne, sest tehing oli juba tehtud ning enam polnud ju kiiret härgade proovimisega.

Kolmas vabandaja palus edasi teatada, et oli võtnud naise. See vabandus oli eriti solvav. Esiteks väljendas see, et vabandaja pidas teda pidusöögile kutsunud peremeest eikellekski, sest oli jätnud ta oma pulmapeole hoopis kutsumata. Teiseks, Vana Testament sätestas, et äsja abiellunud meesterahvas oli aasta aega vabastatud armeeteenistusest.

Pole ime, et kõiki neid vabandusi kuuldes peremees vihastus. Selles kultuuris oli väga tähtis roll aul ja häbil ning peo peremeest oldi avalikult naeruvääristatud ning häbistatud. Temaga käituti kõige ebaviisakamal moel.

Kristlastena on meil privileeg omada teadmisi Jumalast. Meile on antud Piibel ning arusaamine selle tõdedest. Tihti juhtub aga nii, et Jumala kuningriigist meeldib meile targutada vaid pealiskaudsel pinnal tulevikuvormis. Kui kutse Jumala kuningriik vastu võtta muutub isiklikuks, leiame tihti rumalaid ning absurdseid vabandusi, et seda mitte teha.

Aldar Nõmmik

Jaga Facebookis