Sool ei saa iial oma maitset kaotada

Avaldatud 28.2.2017, rubriik Päeva sõna

Teie olete maa sool. Aga kui sool läheb läägeks, millega saab siis teha seda soolaseks? Ei see kõlba enam millekski muuks kui visata inimeste jalgade tallata. Matteuse 5:13

Salmiga 13 liigub Jeesus kristliku iseloomu selgitamiselt lühikeseks lõiguks kristlikule mõjule. Kuid need kaks on tihedalt seotud. Kristlik mõju sõltub ju iseloomust. Ilma kristliku iseloomuta ei saa olla kristlikku mõju. Et sool oleks mõjus, peab see olema soolane.

Soolal on mitmeid ülesandeid. Ilma külmutusvõimaluseta ühiskonnad kasutavad seda säilitusainena. Ent mõjumiseks peab sool toidu sisse imbuma. Sool, mis on jäetud toidust kas või juuksekarva kaugusele, ei suuda säilitada ega maitset anda.

Jeesus kirjeldab kristlasi kui „maa soola“. Ta ei käsi meil saada soolaks, vaid ta konstateerib fakti – „Te olete sool“. Kristlased toimivad ümbritseva keskkonnaga suheldes soolana. Ainult siis saavad nad täita Jumala antud rolli ühiskonna säilitamisel ja maitsestamisel. Kuigi kristlased ei mõista seda tihtipeale, reguleerib nende igapäevane elu neid ümbritsevaid inimesi ja ühiskonda, kui nad rakendavad ellu õndsakskiitmisi. Nad „maitsestavad“ maailma väikeste lahkete tegudega, mida nad teevad, alandlikkusega, mida nad ilmutavad, ja muuga. Isegi uhketel ja karmidel inimestel on sageli raske tõelistest kristlastest mitte lugu pidada, kuigi nad ei pruugi neid jäljendada. Seega on kristliku mõju üks toimetest aeglustada isikute ja ühiskonna mandumist. Paulus kirjeldab seda tabavalt Kirjas roomlastele 1:18−32.

Sool on sool! Sool on soolane! Ilma soolasuseta ei ole see sool!

Kuidas saab siis sool oma soolasuse kaotada? Ei saagi. Kui see pole soolane, siis see pole sool.

„Ja mis siis?“ võid sa siinkohal küsida. „Mida see minu elu jaoks tähendab?“

See tähendab kõike. Kuna kristlased ei saa valida, kas olla sool, siis ainus asi, mida nad saavad teha, on vaid mitte soolana toimida, hüljata Jumala antud soola roll.

Kuidas ma saan seda teha? Nii, et ma pole sarnane Jeesusega, kes elas ja suri teiste heaks. Nii, et ma ei segune maailmaga ega anna oma säilitavat mõju.

Seesuguste valikutega kaotavad inimesed oma soolasuse. Nad ei ole enam sool (s.t kristlased). Nad on saanud osaks probleemist, mitte lahendusest.

Selle loo moraal on lihtne: on oluline, missugused põhimõtted võtame oma ellu ja kuidas suhtleme inimestega igapäevaelus.

Jaga Facebookis