Esimese kristliku jutluse nurjumine

Avaldatud 31.10.2017, rubriik Päeva sõna

Aga need olid Maarja Magdaleena ja Johanna ja Maarja, Jaakobuse ema, ja muud naised koos nendega. Nad rääkisid seda apostlitele, ent need sõnad paistsid nende silmis otsekui tühi jutt ja nad ei uskunud naisi. Luuka 24:10, 11

Eilses tekstis käskis ingel naistel minna jüngritele ülestõusmisest rääkima, aga nad „põgenesid hauakambri juurest, sest neid oli vallanud hirm ja hämmeldus ning nad ei öelnud kellelegi midagi, sest nad kartsid“ (Mk 16:8).

Pole keeruline mõista, miks. Nad olid tulnud ju hauakambri juurde surnukeha otsima ning elava ingli eest leidmine oleks tugevaimadki meist jahmuma pannud. Aga niisama lihtne pole mõista nende hirmu ja vaikimist. Nad olid saanud ju lootuse ja rõõmu sõnumi koos erilise korraldusega anda see edasi jüngritele.

Seni on evangeeliumid kujutanud naisi pidevalt julgete ja hästi toimivatena. Aga nüüd ei tule see neil välja. Hirm ja sõnakuulmatus viitavad ilmselgelt võimetusele head uudist tegelikult uskuda. Nad on sõnatud, kuigi korraldus oli rääkida.

Siin leiame paradoksi. Läbi kogu evangeeliumiloo on Jeesus käskinud inimestel vaikida tõest selle kohta, kes Ta on, kuid nemad on sellest ikkagi kuulutanud. Kuid nüüd on naistel eriline juhis rääkida, mida nad nägid, kuid nad vaikivad.

Kuid mitte kauaks. Ilmselt läks veidi aega, enne kui nähtu ja kuuldu tõepärasus ja tähtsus nende rabatud mõistusesse kohale jõuab. Luukas kirjutab, et viimaks läksid nad apostlitele rääkima.

Aga nemad ei uskunud naisi. Võib-olla sellepärast naised ei edastanudki sõnumit kohe. Juudi ühiskonnas ei peetud naisi tunnistajateks. Kuid Jumal ei arvanud asjast samamoodi. Ta valis ülestõusmise esimesteks tunnistajateks naised. Ja peale selle andis Ta ingli kaudu korralduse pidada esimene täiesti kristlik jutlus – „Ta on üles äratatud!“. Kuid mehed, head kristlased, nagu nad olid, ei võtnud seda naiste suust vastu.

See fakt kõneleb meile kahest asjast. Esiteks, mõnede meeste kangekaelsusest. Ja teiseks, Jumala valmisolekust kasutada teostatud lunastuse hea sõnumi kuulutamisel kõiki inimesi.

Liiga paljud meist on lukustanud end omatehtud väikesesse kasti. Sarnaselt jüngritega jääme õnnistustest ilma, kui lükkame tagasi mõtted, mis ei lähe kokku meie eelarvamustega. Ja nagu jüngrid keeldume isegi evangeeliumist, kui see tuleb inimestelt, kes ei sobi meie mudeliga Jumala käskjala kohta.

Jaga Facebookis