Vaiksed aastad

Avaldatud 31.1.2017, rubriik Päeva sõna

Laps aga kasvas ja sai tugevaks ning täitus tarkusega. Ja Jumala arm oli tema peal. Luuka 2:40

Kerime kiiresti 12 aastat edasi. Salmis 39 kirjeldatakse noore Jeesuse tagasipöördumist Egiptusest (pärast lühikest sealviibimist) Naatsaretti koos perega. Ja salmis 41 rändab Ta 12-aastaselt Jeruusalemma bar mitzvah’le. Tänane salm (Lk 2:40) annab kokkuvõtte Piibli teadmistest vahepealsete aastate kohta.

Seejärel kirjeldavad salmid 41−51 Jeesuse teekonda Jeruusalemma, mis lõpeb tähelepanekuga, et Ta naasis oma vanematega Naatsaretti ja „oli neile sõnakuulelik“ (salm 51, NIV). Salm 52 lisab, et „Jeesus kasvas tarkuses ja pikkuses ja armus Jumala ja inimeste juures“. Pärast neid mõnda salmi keritakse Tema elulugu kiiresti veel 18 aastat edasi kuni Ristija Johannese saabumise ja Jeesuse kuulutustöö alguseni umbes 30 aasta vanuses. Nii on meil lisaks sünnilooga kaasnevatele sündmustele ja põgusale pilgule 12-aastaselt templis käimisele maa ajaloo kõige tähtsama inimese esimese 30 eluaasta kohta ainult kolm salmi. Vaikus on see, mis meil on. Peaaegu täielik vaikus.

Mida ma küll annaksid, et võiksin edastada kogu pildi! Mõelda vaid, kui leiaksin viis lehekülge tekst või ühe „foto“ nende puuduvate aastate kohta. Ma saaksin kohe rikkaks. Kuid Jumal ütleb oma tarkuses, et Jeesus kasvas tavaliselt. Peale selle ei ole meil midagi.

Ent mitte kõik ei olnud selle nappusega rahul. Seetõttu on teisest sajandist pärit mitmeid sünni- ja lapseeaevangeeliume, mis lünki täidavad. Näiteks Tooma lapseeaevangeeliumis voolib viieaastane Jeesus pehmest savist varblasi. Naabritele see muidu sobis, aga oli hingamispäev. Seepärast kaebasid teatud juudid Joosepile. Joosep omakorda noomis Jeesust, kes „plaksutas käsi ja hüüdis varblastele: „Kõtt!“ ning varblased tõusid õhku ja lendasid siutsudes minema.“ Nagu võibki oodata, olid juudid „hämmastunud“. Teised lood kujutavad noort Jeesust haavatuid tervendamas, surnuid ellu äratamas, vaenlasi needmas, nii et need surevad, ja nii edasi. Järgneva mõne sajandi jooksul olid need põgusad pilgud Jeesuse kasvuaastatest äärmiselt populaarsed, nii et savivarblaste lugu leidis seitsmendal sajandil tee koraani.

Missuguse kontrasti leiame inspireeritud evangeeliumidest, mis kujutavad Jeesust ühena meist ning meie lapsed võivad end Temaga samastada. Ta oli oma vanematele sõnakuulelik ning arenes vaimselt, füüsiliselt, vaimulikult, sotsiaalselt ja ametialaselt, kui Ta elas Naatsaretis ja töötas koos Joosepiga tema puutöökojas. Ta oli tõesti üks meist.

Jaga Facebookis