Rõõmusõnum Patmoselt

Avaldatud 31.1.2012, rubriik Päeva sõna

„... koguduse inglile kirjuta...” (Ilm 2:1, 8, 12, 18; 3:1, 7, 14)

Kui ma olin teismeline, jooksis televisioonis äärmiselt popu-laarne sari nimega „Star trek". See rääkis tähelaevast Enterprise, laevast, mis rändas galaktikas, kaitstes Ühendatud Planeetide Fö-deratsiooni klingonite ja teiste kurjade liikide eest. Laeva kapten oli tavaline inimene Kirk, kellel olid inimlikud emotsioonid, mis varieerusid vaimustusest pärast võidukat lahingus kuni paanikani, kui kõik läks valesti. Tema alluv oli härra Spock, teravatipuliste kõrvadega humanoid, kes oli pärit planeedilt nimega Vulcan ja kes oli täiesti emotsioonitu.

Peagu igast seeriast jooksis läbi süžeeliin sellest, kuidas kapten Kirk kaotas kriisis oma rahu ja härra Spock sekkus väga kuival toonil: „Kapten, see ei ole väga loogiline.” Erinevalt Vulcani asu-katest on inimestel igas olukorras kaks võimalikku reaktsiooni: üks on mõistuspärane ja loogiline ning teine on tundepõhine. Emotsioonid võivad inimeste elus olla väga kaitsvad, kuid need võivad meid juhtida ka rumalate tegudeni, nagu selles seriaalis sageli juhtus.

Lääne loogikat saab iseloomustada võrrandiga A + B = C. Kõik viib mingi tulemuse poole. Kuid heebrea loogika Piiblis on teistsu-gune: A + B = A! Heebrea loogika pöördub iseenda juurde tagasi. See on nagu klaveriklahvid. Kui sa mängid heliredelit (do, re, mi jne), tuled ikka ja jälle samade nootide juurde tagasi, kuid nüüd on nad kõrgemad kui enne. Lääne loogika rõhutab tulemust, sa-mas kui heebrea loogika rõhutab seda, mis on kesksel kohal.

Näib, et seitse kogudust on üles ehitatud heebrea loogikale A–B–A. Jeesus ei kritiseeri Smürnat ega Filadelfiat üldse (teine ja kuues), Pergamon ja Sardes (kolmas ja viies) on tõelises languses, Efesos ja Laodikeia (esimene ja viimane) on sarnaste probleemide-ga. Ja keskmisel kogudusel – Tüatiiral – on kaks faasi ja tema sõ-num on ka kõige pikem.

Ülesehitus on sarnane küünlajalaga, nii et mõlemal pool on kolm haru ning harudepaarid saavad keskmisega kokku ühes punktis: Efesos ja Laodikeia on küünlajala kahes otsas, Smürna ja Filadelfia on järgmised, Pergamon ja Sardes neist järgmised ja Tüatiira on keskel.

Jumal ei kohandanud Väike-Aasia kogudustele lääne loogikat. Ta hoolis neist nii palju, et läks sinna, kus olid nemad.

Issand, ma olen nii tänulik, et Sa tuled minu juurde, minu mõistmise tasandile.
Jaga Facebookis