Tagaaetavana sündinud

Avaldatud 30.1.2017, rubriik Päeva sõna

Kui nüüd tähetargad olid lahkunud, vaata, siis ilmus Issanda ingel Joosepile unenäos ja ütles: „Tõuse, võta kaasa laps ja tema ema ning põgene Egiptusesse ja jää sinna, kuni ma sind käsin, sest Heroodes tahab lapse üles otsida ja hukata!“ Matteuse 2:13

Sellest hetkest alates on Jeesuse loo üle risti vari. Jeesus sündis siia maailma tagaaetavana. Tema pere põgeneb Petlemmast õigeaegselt, et pääseda Heroodese palgamõrvarite eest. Mees, kes ei pidanud paljuks surmata omaenda pereliikmeid, kui tundis end nende poolt ohustatuna, kes andis surivoodil korralduse tappa Jeruusalemma tähtsamad kodanikud, et tema matustel oleks nutmist, ei kõhelnud tapmast kümneid beebisid, lihtsalt juhuks, kui keegi neist peaks olema tulevane kroonitud pea.

Mõne inimese elu algusaastad on lihtsad, kuid mitte Jeesusel. Ta sündis keerulises maailmajaos probleemide, hirmu ja vägivalla ajastul. N. T. Wright nendib: „Enne kui Rahuvürst oli õppinud kõndima ja rääkima, oli ta tagaaetav kodutu põgenik.“

Nii hakkas Jumal oma rahvast vabastama ja maailma lõplikku õiglust tooma. Wright jätkab: „Pole mingit mõtet saabuda mugavuses, kui maailm on sellises viletuses; pole mõtet elada kerget elu, kui maailm kannatab vägivalla ja ebaõigluse all. Kui ta on Immaanuel, Jumal meiega, siis peab ta olema meiega koos seal, kus on valu.“

Hädaajal Egiptusesse põgenemisel oli iisraellaste hulgas pikk traditsioon, mida illustreerivad Aabrahami ja Joosepi lugu. Egiptus oli ohutuim koht, kuhu minna. Seetõttu olid Jeesuse ajaks tekkinud kõikjale Egiptusesse juutide kolooniad, ainuüksi Alexandrias oli rohkem kui miljon juuti. Nii et kui pere jõudis Egiptusesse, ei olnud nad sootuks võõraste hulgas.

Pärast Heroodese surma viis Joosep perekonna Iisraeli tagasi, kuid – ingli poolt inspireeritud hirmu tõttu Heroodese poja ees – Naatsaretti (Mt 2:19−23).

Väike räämas Naatsaret. Missugune paik kuningate Kuninga kasvamiseks. See polnud nii tähelepanuväärne koht nagu Jeruusalemm või messiaanlikult oluline koht nagu Petlemm. Naatanael imestas kord valjult, kas Naatsaretist võib tulla midagi head (Jh 1:46).

Meil võib sageli olla kiusatus kurta selle kaardipaki üle, mille elu on meile kätte jaganud. Mõnikord on meil elu ebaõigluse tõttu iseendast kahju. Pööra niisugusel ajal oma pilk Jeesusele, kes tuli selleks, et sina võiksid ühel päeval pärida taevase kuningriigi.

Jaga Facebookis