Vasti (pärsia keeles ’ihaldatu’)

Avaldatud 29.12.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Pärsia kuningas Ahasverose (valitses 486–564 eKr) naine; kuningas võttis ta troonilt maha ja asendas Estriga. Tahad rohkem teada? Loe: Estri 1.

Mõtted tänaseks

Estri raamatu kangelane on mõistagi naine, kes on sellele lühikesele Piibli osale nime andnud. Tema julgus ja usk Jumalasse on rohkem kui tähelepanuväärsed. Kuid ka Vastile tuleb au anda. Ta oli kütkestav naine, nagu näitas tema nimi, ning abikaasale meeldis temaga uhkeldada. Kui kuningas korraldas oma palee aias kõigile oma impeeriumi ametnikele pillava peo − mis kestis mitu päeva −, otsustas ta peo seitsmendal päeval kutsuda kuninganna Vasti. Tal kästi „näidata“ oma ilu „rahvaile ja vürstidele“. Kuid siis juhtus midagi, mida keegi ei suutnud uskuda. Kuninganna keeldus tulemast. „Siis raevutses kuningas väga ja viha süttis temas põlema.“ (Estri 1:11, 12) Nii isemeelset suhtumist ei saanud sallida. Kuninga nõunikud olid nõus, kartes et see käitumine võib ahvatleda teisi naisi sama tegema. Mis siis, kui nende enda naised hakkaksid oma mehe käske eirama! Kõik see tipnes kuninga otsusega jätta Vasti kuninglikust seisusest ilma.

Vastil oli julgust jääda oma põhimõtetele kindlaks, Ta ei tahtnud end alandada ja olla seksiobjekt rühmale joobnud meestele. Ta tundis, et see on väärt ohvrit, mille ta peab ilmselt tooma, ning ta oli teadlik oma tegevuse ohtudest. Kuid ta oli valmis neid riske võtma, sest ta soovis, et võiks tulevikus häbi tundmata endale otsa vaadata.

Minu palve

Issand, ma mõistan, et Kristuse järelkäijana peaksin elama kooskõlas nende normidega, mida Sinu Poeg meile eeskujuks näitas. Aita, et ma ei läheks oma põhimõtetega kompromissile, isegi siis, kui see on riskantne!

Jaga Facebookis