Värskele tsemendile kirjutatud

Avaldatud 26.6.2021, rubriik Päeva sõna

„Sest mina, Issand, sinu Jumal, olen püha vihaga Jumal, kes vanemate süü nuhtleb laste kätte kolmanda ja neljanda põlveni neile, kes mind vihkavad, aga kes heldust osutab tuhandeile neile, kes mind armastavad ja mu käske peavad!“ 2. Moosese 20:5, 6

Populaarne on rääkida DNA-st kui fikseeritud koodist, millestki, mis on jäävalt meie olemuse tuuma graveeritud ja mis sunnib meid abitult selle koodi järgi elama. Otsime geneetilisi põhjusi peaaegu iga käitumisviisi jaoks ning sageli neid märke ka leiame. Paljud jõuavad järeldusele, et meil on oma elus vähe valikut, see kõik on meie geenidesse kirjutatud.

Kuid hiljutised uuringud on avaldanud, et meie geneetiline kood ei ole nii kindlalt juurdunud, nagu varem arvasime. Nessa Carey täheldab ajakirjas Natural History, et DNA in rohkem käsikirja kui šablooni moodi.5* Kaks režissööri võivad ühest ja samast filmikäsikirjast luua filmid, mis on täiesti erineva tunnetuse ja tulemusega.

Hollandit tabas talvel 1944−1945 äärmiselt suur näljahäda karmi talve ja sakslaste blokaadide tõttu. Olukord oli nii meeleheitlik, et inimesed sõid viimases hädas tulbisibulaid. Lapseootel emad, kes raseduse viimaste kuude jooksul nälgisid, sünnitasid etteaimatavalt väikesed lapsed. Üllatus tuli siis, kui need lapsed kasvasid üles: nad ei suutnud kunagi järele jõuda ja neil ei olnud hiljem elus kunagi kalduvust ülekaalulisusele. Näljahäda oli lastes tekitanud geneetilise muutuse, mida nad kandsid kogu elu.

Teisisõnu, erinevaid geene saab tegelikult sisse ja välja lülitada, kuidas vajadus on. Meie geneetiline identiteet ei ole kivisse raiutud, see on värskele tsemendile kirjutatud.

Kuid see on siiski olemas. Paljud on märganud, kuidas teises käsus mainitakse vanemate patte, mis antakse edasi läbi mitme põlvkonna. Me alles hakkame mõistma, kui õige see on: elul, mida me elame, ja valikutel, mida teeme, on tõesti meie lastele geneetiline mõju. See loob neile eelsoodumuse teatud käitumisviisideks.

Kui valmistame endale sobiva religiooni, tunnevad lapsed võimsat sundust ise sama viga teha. See on halb uudis. Hea uudis on, et meie eelsoodumus ei mõista meid igavaseks hukka, need ei ole jäävalt kivisse raiutud. Ainult Jumala seadus, mis peegeldab Tema iseloomu, on täiesti vankumatu. Meie geenid võivad olla mõjuvõimsad, nii et me ise ei suuda neid võita. Kuid selle koodi algne Looja on palju võimsam ega jäta meid kunagi kellegi teise valikute tõttu hukkamõistetuks.

Jaga Facebookis