Jõulurõõm ehk jõulu-isik-kes-põhjustab-õnne

Avaldatud 24.12.2011, rubriik Päeva sõna

„Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale, et teile on täna sündinud Taaveti linnas Päästja, kes on Issand Kristus!” (Lk 2:10, 11)

Mitte ammusel nõukogude ajal, kui usk meie maal muidu põlu all oli ja jõulude pidamine keelatud, kandis „salaja” jõulude tähistamine kaasas teatavat kristlikku hõngu. Nüüd aga, mil salaja-probleem on ammu kadunud ning suurem osa kaasmaalastest meie kirikutest läbi käinud, on kasvamas uus mure: kas jõulud üldse on kristlik püha? Ja kui sina selle küsimusega pead ei vaeva, siis võta ette järgmine: kas sinu isiklikud jõulud on kristlikud?

Kord tulnud vana ja austatud rabi juurde üks noor ambitsioonikas rabi, lind pihus, ja küsinud: „Ütle, kas see lind on elus või surnud?” Seejuures mõtles ta linnu lahti lasta, kui vana rabi vastab, et too lind on surnud, või kiiresti surnuks pigistada, kui vana rabi linnu elus väidab olevat. Vana rabi mõtles hetke ja vastas siis noormehele: „See sõltub sinust, mu armas. See sõltub täiesti sinust.”

Ma mõtlen seda, et jõulude olemus sõltub sellest, kas neis on jõulurõõmu. Kes on sinu jõulude isik, kes põhjustab õnne ning missugune on sinu jõuludeaegne tegevus, mis sulle naudingut pakub?

Paar aastatuhandet tagasi konutasid maailma kõige kuulsamad karjased Petlemma lähedal ega teadnud jõuludest midagi – ei kristlikest ega mittekristlikest. Kuid nad ootasid üht isikut: Messiat, Päästjat, kes pidi lunastama rahva nende pattudest. Kogu nende öö, nende elu ning maailma saatuse muutis sõnum, mille teatas neile äkitselt ilmunud ingel.

Bill Knott kirjutas ajakirjas Adventist Review: „Selles ingli teadaandes on enam häid uudiseid kui homsete ajalehtede pealkirjades, mis teataksid autoriteetselt, et maailma juhid on leidnud ravi vähi ja AIDSi vastu, on alla kirjutanud alatise rahu deklaratsioonile, on hävitanud kõik tuuma- ning tavarelvastusarsenalid ning on alistanud haiguse, vaesuse, töötuse ja nälja – ning seda kõike üheainsa päeva jooksul!”

Ühel talvel oli Apatši mäestikus eriti külm. Lumetuisud kuhjasid rekordilist lund ning temperatuurid aina langesid. Jõed külmusid, inimesed kannatasid. Punane Rist kasutas abiandmiseks helikoptereid.

Üks meeskond, olles pärast pikki töötunde teel tagasi baaslaagrisse, märkas hangedesse uppunud pisikest onnikest, korstnast tõusmas peenike suitsujuga. Meeskond kujutas ette elanikke, vaevlemas toidu, ahjukütte ning tõenäoliselt ka arstimite puuduse käes.

Maandanud paari kilomeetri kaugusel helikopteri, rühkisid päästjad väikese majani. Koputusele avanenud uksel ütlesid nad: „Me oleme Punasest Ristist.”

„Tänavu on raske talv,” vastas naine majast. „Ma arvan, et me ei saa vist sel aastal midagi anda.”

Kas sinu jõulud on kristlikud või mitte? Kuule, see sõltub täiesti sinust.

Ivo Käsk
Jaga Facebookis