Filologos (õppimisse kiindunud)

Avaldatud 23.4.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Rooma koguduse liige. Tahad rohkem teada? Loe: Kiri roomlastele 16:15.

Mõtted tänaseks

Filologos on üks rohkem kui kolmekümnest inimestest, keda Paulus tervitab Rooma kogudusele kirjutatud kirja lõpus. Tähelepanuväärne on, kui paljusid tundis Paulus koguduses, kus ta seni ei olnud käinud. Kui vaatame nimekirja läbi, märkame, et ta tunneb mehi ja naisi kõigist ühiskonnakihtidest.

Kogudus Roomas koosnes paljudest kodukirikutest. On arvatud, et võis olla vähemalt viis kodugruppi, kui Paulus kirjutas oma kirja roomlastele. Üks neist gruppidest käis koos Filologose majas. Saame selle teada väitest Kirjas roomlastele 16:15: „Tervitage Filologost ja Juuliat [tema naist? Tema õde?] , Neereust ja ta õde ja Olümpast ning kõiki pühasid, kes on nendega!“ Filologos võis vabalt olla haritud inimene (nagu nimi ütleb) ja võib-olla oli tal piisavalt suur maja, et mahutada kaunis suure usklike grupi kooskäimisi.

Viimasel ajal on paljud usulahud edendanud väikese grupi tööd ja kodukirikut kui koguduse kasvamise meetodit. See on osutunud edukaks paljudes kohtades, kuid see on tekitanud ka vastuseisu. Paljud eelistavad suurt või vähemalt mõistliku suurusega kogudust, kus on suur valik tegevusi, hästi planeeritud jumalateenistus ja kaunis muusika. Kuid selles arutelus teeme hästi, kui meenutame, et „kodukirik“ on tegelikult kõige sobivam. See on vanim kristliku koguduse mudel, mida on leida.

Minu palve

Armas Jumal, aita meil olla avatud muutustele ja katsetustele ning valida koguduse mudel, mis on nii piibellik kui ka sobiv selle aja vajadustele, milles me elame!

Jaga Facebookis