Kristliku iseloomu ideaal

Avaldatud 20.2.2017, rubriik Päeva sõna

Ja kui Jeesus oli tulnud koos nendega mäelt alla, peatus ta lagedas paigas; seal oli suur hulk tema jüngreid ja väga palju rahvast ... Nad kõik olid tulnud teda kuulama ja saama paranemist oma haigustest. ... Ja igaüks rahvast püüdis teda puudutada, sest temast läks vägi välja ja parandas kõik. Ja Jeesus tõstis silmad oma jüngrite poole ja ütles: „Õndsad olete teie, vaesed, sest teie päralt on Jumala riik!“ Luuka 6:17−20

Luukas paneb mäejutluse konteksti, kus tohutud rahvahulgad tunglevad Jeesuse juurde, et leida tervenemist ja vaimulikke õnnistusi. Ja siin näeme Tema elu ja teenimise peamist põhimõtet. Jeesus teadis, et vaevlevad inimesed ei kuula korralikult. Seepärast ei eraldanud Ta füüsilist vaimulikust. Esiteks tervendas Ta nende keha ja seejärel pakkus vaimulikku õnnistust.

Õndsakskiitmistes toob Issand välja Tema järelkäijate kristliku iseloomu ideaali. Erinevalt Vaimu andidest, millest mõned lähevad ühele ja teised teisele, on igal kristlasel kõik kaheksa omadust. Nii ei ole Kristuse järelkäija kas tasane või puhta südamega, vaid ta on nii tasane kui ka puhta südamega. Need kaheksa tunnust peavad moodustama iga kristlase moraalse profiili. Need on kuningriigi alamate olulised jooned.

Õndsakskiitmiste teine pool kirjeldab kaheksat õnnistust, mida Jumal soovib oma rahvale valada. Samamoodi nagu kuningriik, nii on ka õnnistused osaliselt olevikukogemus ja osaliselt tulevikus. Näiteks need, kes leiavad käesolevas igaveses elus evangeeliumikuulutusest lohutust, saavad Jeesuse teisest tulemisest veelgi enam lohutust. Kuningriigi jõustumine viib iga tõotatud õnnistuse praeguse eelmaitse täiuseni.

Õndsakskiitmiste kõige lihtsam jaotusviis on eraldada nad samamoodi nagu kaks käsulauda. Nii võime näha, et esimesed neli kirjeldavad kristlase suhet Jumalaga, teised neli keskenduvad inimese hoiakule teiste inimeste suhtes. Erinevalt mõnest kirikuinimesest ei lahutanud Jeesus kunagi tervet suhet Jumalaga normaalsest suhtest inimestega.

Viimane asi, mida õndsakskiitmiste puhul tähele panna, on see, et nad on progresseeruvad – iga tunnusjoon viib järgmiseni. Seetõttu need, kes tunnistavad oma vaimulikku vaesust, kurvastavad selle seiga üle, nad on alandatud ja neil tekib nälg õiguse järele ning pärast täitmist saadetakse nad oma kogukonda, et nad oleksid seal halastusrikkad ja puhta südamega.

Issand, aita mul täna võtta täielikumalt omaks kõik omadused, mille Sa õndsaks­kiitmistes esitasid! Ma igatsen Sinu õnnistusi.

Jaga Facebookis