Piiblit peab lugema… oh ei, taevas on kõik vabatahtlik…

Avaldatud 18.12.2011, rubriik Päeva sõna

„Sest on kirjutatud: „Nii tõesti kui ma elan, ütleb Issand, minu ees peab nõtkuma iga põlv ja iga keel peab tunnistama Jumalat!” Nõnda tuleb meil igaühel anda aru iseenesest Jumalale.” (Rm 14:11, 12)

Kas taevas Jumala juures on sõnal „peab” kohta? Kui seda loeb keegi, kes peab pidevalt vastu oma tundeid ja tahet midagi tegema, siis ilmselt ei soovi ta seda sõna vähemalt esialgu küll Jumalaga seoses kuulda. Miks „peab” on sageli ebameeldiv. „Jälle peab vara üles tõusma ja kooli/tööle minema!” võib hommikuti paljudes kodudes kuulda. Miks on siis nii ebameeldiv kooliõpilasel või töölisel rõõmsalt oma ülesannete juurde asuda? On isegi selline arusaam, et kui peale õhtul hilja magamaminekut hommikul on raske tõusta, ju siis ollakse hommikuse unega inimene ja ongi väär tõusmist nõuda. Nii mõeldes tundub „peab” lausa andestamatult ülekohtune olevat.

Selle mõistega „peab” kaasneb teine sõna, mis tänapäeval tundub paljudele lausa tundmatu olevat – „kohustus”. Kui ma olen õpilane, siis olen endale võtnud kohustuse koolis käia ka siis, kui hommikul pole kõige mugavam varakult tõusta. Tööle asudes olen võtnud kohustuse tööajaks kohale jõuda, et parimas vormis oma ülesandeid täita. Seega pean tõusma hoolimata sellest, et õhtul ei vaevunud end õigeaegselt magama seadma.

See küsimus, kas taevas on kõik nii vabatahtlik et sõna „peab” on vale kasutada, tekkis minus, kui üks jutlustaja ütles, et Piiblit peab lugema. Ta oli sellest ise väga ehmunud ja oleks tahtnud seda sõna „peab” tagasi võtta. „Ei, ei, ei!!! Jumala juures on kõik vabatahtlik ja mina ei taha kellelegi sundi peale panna…”

Miks räägib meie tänane kirjaosa „peab iga põlv nõtkuma…. Meil tuleb aru anda”? Ei mingit teist võimalust ega valikut. On teatud tingimused, mis teevad olukorrad kohustuslikuks. Kui kogu universum saab aru Jumala õigusest ja armastusest, siis tunnistavad seda nii õiged kui ka õelad, sest see lihtsalt on nii.

Kuid ka Jumal peab tegutsema. Millest see siis tuleb? See tuleb Jumala olemusest, mis on armastus.

„Sellest ajast hakkas Jeesus Kristus teatama oma jüngritele, et Ta peab minema Jeruusalemma ja palju kannatama vanemate ja ülempreestrite ja kirjatundjate poolt ja et Ta tapetakse ja kolmandal päeval äratatakse üles” (Mt 16:21).

Luues inimese, võttis Looja endale vastutuse ja see tõi kaasa Tema iseloomust lähtuvalt ka selle sunduse – Ta „pidi”.

Inimene „peab” Piiblit lugema. See kohustus tekib siis, kui ta on valinud Kristuse poolel olemise: „Kes ütleb enese Tema sisse jäävat, see on ka kohustatud elama niisugust elu nagu Tema elas” (1Jh 2:6).

Ärge kartke kohustusi, need kuuluvad isegi Jumala tegevuste juurde, seda enam siis meie ellu, kes me oleme patust rikutud loomuga, mis püüab kohustustest mööda hiilida!

Olev Uuk
Jaga Facebookis