Tema andeksandmine

Avaldatud 18.7.2023, rubriik Päeva sõna

„Ja isandal hakkas sulasest hale, ta laskis tal minna ning kustutas laenu.“ Matteuse 18:27

See mees oli Oskar Gröning, endine SS-i ohvitser, kes on tuntud kui Auschwitzi raamatupidaja, keda süüdistati 300 000 inimese mõrvas osalemises (ja hiljem mõisteti ka süüdi). See naine oli Eva Kor, 81-aastane Ungari juut ja ellujääja laagris, kus tema ema, isa ja kaks vanemat õde gaasiga surmati. Naine selgitab miks ta teiste holokaustis ellujäänute protestist hoolimata otsustas sellele mehele andestada. „Miks üldse ellu jääda, kui kõik, mida tahad, on olla kurb, vihane ja vaevlev?“ ütleb ta. „See on minu olemusele täiesti võõras.“* Ta andestas mehele võla, mida ta ei suutnud tasuda.

Jutluses Jumala riigi kogukonnast (Matteuse 18) tuleb Peetrus Jeesuselt küsima, mitu korda peab andeks andma: „Kas aitab seitsmest korrast?“ (salm 21) Rabid propageerisid „suuremeelset“ kolme korda. Jeesus vastas: „Seitsekümmend korda seitse korda.“ (salm 22, 1968) Jeesuse mõte ei ole loendada neljasaja üheksakümneni, vaid Ta pakub välja piiramatu, ülevoolava andeksandmise. Seejärel räägib Ta tähendamissõna kahes osas, mille teist osa uurime homme. Jeesus võrdleb taevariiki kuningaga, kes kutsus oma sulased arveid õiendama. Üks sulane oli võlgu kümme tuhat talenti (kreekakeelne sõna murion võib tähendada ka „loendamatu“). See oli ületamatu võlg, võrdne miljardi dollariga tänapäeval. Kuidas sai sulane sellisesse võlgu sattuda? Arvatakse, et see sobib kokku sulastega, kes käisid riigis makse kogumas ja pidid saadud summa kuningale tooma. Sel mehel ei olnud seda astronoomilist summat tasuda. Kuid armu palumise asemel palub ta kuningal olla kannatlik, olles enda ja oma maksu­võimetuse suhtes täiesti ebarealistlikul arvamusel (vt salm 26). Sellegipoolest „isandal hakkas sulasest hale, ta laskis tal minna ning kustutas laenu“ (salm 27). Kannatlikkuse asemel sai see mees hiigelsuure laenusumma andeks. Kristlus ei ole võlatasumise süsteem. Andeksandmise teema esimene hädavajalik osa on mõista, et meile on andeks antud võlg, mida me poleks kunagi suutnud tasuda!
Minu vastus:

*    Joe Shute, „Why I Forgive the Nazis Who Murdered My Family”, Telegraph, 20. jaanuar 2016, https://www.telegraph.co.uk/history/world-war-two/12111155/Why-I-forgive-the-Nazis-who-murdered-my-family.html.

Jaga Facebookis