„Evangeelium“ enne evangeeliumi

Avaldatud 16.1.2017, rubriik Päeva sõna

Ja Maarja ütles: „Mu hing ülistab Issandat ja mu vaim hõiskab Jumala, minu Päästja pärast, sest ta on vaadanud oma teenija madaluse peale. Sest vaata, nüüdsest peale kiidavad mind õndsaks kõik sugupõlved, sest mulle on suuri asju teinud Vägev, ja püha on tema nimi ja tema halastus kestab põlvest põlveni neile, kes teda kardavad. Ta on näidanud oma käsivarre kangust, ta on pillutanud need, kes on ülbed oma südame meelelt. Ta on tõuganud maha võimukad troonidelt ja ülendanud alandlikke, näljaseid on ta täitnud heade andidega, ent rikkad saatnud minema tühjalt. Ta on võtnud oma hooleks oma sulase Iisraeli, pidades meeles oma halastust, nõnda nagu ta on rääkinud meie vanematele, Aabrahamile ja tema järglastele igavesti.“ Luuka 1:46−55

Maarja laulus on see, mida N. T. Wright nimetab „evangeeliumiks enne evangeeliumi, innukaks võidurõõmuhüüdeks kolmkümmend nädalat enne Petlemma, kolmkümmend aastat enne Kolgatat ja ülestõusmist. ... See kõik on Jumala ja murrangulise muutuse pärast. Ja see on Jeesuse tõttu, kes oli alles eostatud, mitte veel sündinud, kes oli pannud Eliisabeti lapse üsas rõõmust hüppama ning pannud Maarja pea vaimustusest, lootusest ja võidurõõmust ringi käima.“ Maarja laulu (sageli nimetatakse ka magnificatiks) on trompetite ja timpanitega muusikasse pannud Johann Sebastian Bach, seda on sosistanud palvekambris alandlikud kristlased kogu maailmas ning seda on loetud loendamatutes kirikutes jõulude ajal. See on üks kristluse kuulsamaid laule.

See on laul Jumala väest ja võidust, mille Ta saavutab sündimata lapse kaudu. Ent see ei räägi kogu lugu. Maarja on näinud evangeeliumi au, kuid tal on lapse kasvades veel palju õppida. Temast saab nagu mõõk, mis läbistab ema hinge (Lk 2:35). Maarja kaotab lapse kolmeks päevaks, kui ta on 12-aastane. Seejärel seab ema kahtluse alla Tema vaimse tasakaalu, kui ta on 30-aastane, ning on äärmises meeleheites kolme sünge päeva jooksul Jeruusalemmas, ilmselt imestades, mis läks valesti ja kas ta on petta saanud. Kuid pärast teda varjutanud hirmumõtete hämu ja pimedust saabub ülestõusmine ja nelipüha. Alles siis hakkab ta nägema kogu pilti lapsest, kelle ta oli ilmale toonud.

Aga praegu kajavad tema laulus peaaegu kõik Vana Testamendi tõotuste sõnad. Need lepingutõotused kõnelevad Päästjast, kes teeb kõik asjad korda, kes päästab oma lepingurahva ja pöörab maailma kummuli.

Oh Jumal, sarnaselt vanaaja Maarjaga ei mõista me kõike selgelt, ent me rõõmus­tame Sinu väe ja pääste üle nagu temagi. Me kiidame Sind täna selle eest, mida Sa oled teinud, mida Sa teed praegu ja kavatsed tulevikus teha.

Jaga Facebookis