Tema mõjutus

Avaldatud 7.1.2023, rubriik Päeva sõna

Tema on see jünger, kes tunnistab neist asjust ja on selle kirjutanud; ja me teame, et tema tunnistus on õige. Johannese 21:24

Miguel de Cervantese 17. sajandi klassikalises romaanis „Don Quijote“ ja Broadway muusikalis „Mees La Manchast“ kujutatakse kahtlase mainega naisterahvast nimega Aldonza. Romaanis näeb hull rüütel teda läbi armastava pilgu ning nimetab teda Dulcineaks, mis tähendab „armas“. Kuid naine hülgab selle uue identiteedi, sest ta on rohkem kui teadlik sellest, kes ta tegelikult on. Siiski lõpuks muutub ta mehe armastuse mõjul ja tema suhtumise tõttu armsaks ja sündsaks naiseks. Paljud arvavad, et Cervantes kirjutas selle teose inkvisitsiooni ajal varjatud evangeeliumi vaimuliku allegooriana.

Jünger Johannes ei olnud tuntud leebuse poolest. Tal oli nii kehv meelelaad, et Jeesus andis temale ja ta vennale Jaakobusele nimeks Boanerges, mis tähendab „Kõuepojad“ (Markuse 3:17). Ma ei arva, et mina oleks tema valinud, aga Jeesus valis. „Kõuepojad“ tahtsid tulevases kuningriigis parimat kohta (vt Markuse 10:35−45) ning nemad tulid välja mõttega saata tuli taevast Samaaria küla peale, mis ei ilmutanud Jeesuse suhtes külalislahkust (vt Luuka 9:51−55). Kuid Johannes ja teised jüngrid olid tavalised inimesed, kellele sai osaks Jeesuse ebatavaline arm*. Jeesus kohtles neid armastusega ja Tema arm muutis neid. See isekas ja vihane jünger sai tuntuks kui armastuse jünger. Ta ei kasuta oma evangeeliumis isegi oma nime, vaid ütleb enda kohta „jünger, keda Jeesus armastas“ (Johannese 13:23; 19:26; 21:7; 21:20). Viimase ühise õhtusöögi ajal toetus Johannes Jeesuse rinnale, Talle nii lähedale kui võimalik (Johannese 13:23, 25). Jeesuse armastus oli teda mõjutanud ja kütkestanud. Johannes otsustas Jeesuse ebatavalise armastuse vastu võtta ning sellest sai tema teenimistöö juhtiv põhimõte. Johannes kasutab sõna „armastus“ oma evangeeliumis viiskümmend seitse korda ja kirjades viiskümmend kaks korda, kokku sada üheksa korda! (Võrdle seda Matteuse seitsmeteistkümne, Markuse kaheksa ja Luuka üheksateistkümne korraga.) Kui sa heitled iseloomujoonega, mida Jumal peaks töötlema, tule Jeesuse armu juurde ning lase Tema armastusel ja armul sind mõjutada seestpoolt väljapoole.
Minu vastus:
 

   * Kaheteistkümne jüngri kohta võib lugeda lisaks raamatust „Jesus 101: Radical Discipleship“ (Nampa, ID: Pacific Press®, 2016), mille autoriteks on Elizabeth Talbot ja Aivars Ozolins.

Jaga Facebookis