Siisak (tähendus ebaselge)

Avaldatud 5.12.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Egiptuse vaarao, kes andis varjupaika Jerobeamile pärast tema mässu Saalomoni vastu; valitses umbes aastatel 945−924 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Kuningate 11:40; 14:25; 2. Aja 12:1−9.

Mõtted tänaseks

Siisak oli esimene Egiptuse kuningas, kelle nime Piiblis mainitakse. Ta andis Jerobeamile poliitilist varjupaika, kui too oli Saalomoni vastu mässanud. Jerobeam jäi Egiptusesse Saalomoni surmani. Mõni aeg hiljem asus Siisak sõtta kümne suguharu kuningriigi vastu, mille kohta on leitud aruanne Karnaki templi müüridelt. Rehabeami, kes oli nüüd Juuda kuningas, viiendal aastal rüüstas Siisak Jeruusalemma ning võttis endale templi aardeid ja palju peeneid asju kuningapaleest.

2. Aja 12. peatükk annab juhtunust üksikasjalikuma pildi.

Siisak oleks võinud vabalt terve Juuda kuningriigi hävitada. Ta tuli „koos tuhande kahesaja sõjavankriga ja kuuekümne tuhande ratsanikuga; ja lugematu oli rahvas, kes koos temaga Egiptusest tuli!“ (salm 3) Kuid kahju jäi suhteliselt väikseks. See oli jumaliku sekkumise tõttu. Jumal saatis prohvet Semaja, kes kutsus Rehabeami ja tema rahvast üles Issanda juurde tagasi pöörduma. Kui nad seda tegid, lükati kohtuotsuse täideviimine edasi ja oht rauges. Jumal andis käskjala kaudu oma rahvale teada, et Ta ei „vala oma viha“ nende peale ja et neid ei hävitata tänu nende viimase hetke meeleparandusele (salm 7).

Nagu minevikus, nii on Jumala rahvas ka praegu paljude negatiivsete mõjude meelevallas ning peab seisma silmitsi kohutavate jõududega, mis tahavad neid purustada. Kuid Jumal sekkub jätkuvalt, ja kui aeg on õige, vabastab Ta oma rahva. Tema tingimus on praegu ja tulevikuks, et inimesed teeksid selgeks, et nad soovivad kuuluda Issandale ja näitaksid seda sõnades ja tegudes.

Minu palve

Armuline Jumal, ma soovin Sulle kuuluda! Kaitse mind kõigi mõjude ja jõudude eest, mis tahavad tänapäeval Sinu lapsi hävitada!

Jaga Facebookis