Minu portree Jeesusest

Avaldatud 4.11.2011, rubriik Päeva sõna

„Et te oleksite laitmatud ja puhtad, veatud Jumala lapsed keset põikpäist ja rikutud sugupõlve, kelle seas te paistate nagu tähed maailmas” (Fl 2:15).

Mul on jätkuvalt silme ees pilt lapsepõlvest – isa istumas pärast päevatööd elutoas molberti ees, värvipalett ja pintsel käes. Tema looduspiltide seas erines üks töö kõigist teistest: sellel oli kujutatud Jeesust Ketsemani aias palvetamas.

Kas sina oled proovinud Jeesust maalida? Võib-olla ütled: „Ära tee nalja! Ma ei oska kriipsujukutki joonistada...”

Mina väidan, et sul on eesõigus maalida. Kui mitte maastikke ja mässavat merd, siis Jeesust küll!

Iga inimene võib Jeesuse maalida iseendasse: oma näoilmesse, sõnadesse, mõtetesse, tunnetesse, hääletooni – seega oma iseloomu. See on avalikult näitusele pandud pilt. Seda ei saa varjata ega sahtlipõhja peita.

Millal tuleb pilt Jeesusest kõige tõepärasem? Eks ikka siis, kui tean põhjalikult, keda maalin. Mida detailsemalt õpin Teda tundma, seda vähem jääb võimalust olla Tema suhtes ükskõikne. Ma olen kas Tema poolt või Tema vastu.

Juudid lõid Jeesuse risti. Keskajal oleks Ta ilmselt tuleriidale saadetud, Prantsuse revolutsiooni ajal giljotiini alla läinud, fašistlikul Saksamaal üles poodud ja Stalini Venemaal maha lastud või Siberisse saadetud. Miks?

Inimesed on rõõmsad, kui Jeesus jääb vaikselt Piibli kaante vahele, altarimaalidele ja vaimulike laulude sõnadesse. Inimesed on rahul, vaadeldes Teda beebina sõimes või surnuna ristil rippumas. Kui aga Jeesus koputab uksele ja sekkub argiellu, võib suhtumine muutuda paugupealt.

Jeesus tuleb igal hommikul ja ütleb selgelt, mida ma peaksin sel päeval mõtlema ja ütlema, mida lugema, mida telerist vaatamata jätma, milliseid riideid kandma, mida peolauale panema, kuidas lapsi kasvatama, millist muusikat eelistama, kuidas kirikus käituma jne-jne. Kas ei saa seda äkki liiga palju?

Ainult siis, kui luban Jeesusel endale igal hetkel nõuandeid jagada ja ettekirjutusi teha, maalin maailmale tõepärast pilti Loojast ja Jumalast.

Võtkem taas kätte raamatud, milles on tunnistus Jeesusest ja milles Jumal nõu annab, kuidas Jeesuse kuju peegeldada! Ei piisa sellest, kui hüüame kooris: „Oo, Jeesus on imekaunis! Halleluuja!”

Jumal soovib, et sinu ja minu eksamitöö – portree Jeesusest – poleks lihtsalt mingi pilt Naatsareti küla noormehest, vaid võrratu ja originaalilähedane maal universumi Loojast Jeesusest.

Kui Juhendaja ise on meie kõrval iga päev, siis... me saame sellega hakkama!

Irene Vari
Jaga Facebookis