Tema maailmavaade

Avaldatud 4.9.2023, rubriik Päeva sõna

„Ja palju pidalitõbiseid oli Iisraelis prohvet Eliisa ajal, ent keegi neist ei saanud puhtaks kui vaid süürlane Naaman.“ Luuka 4:27

Henry Tajfel oli sotsiaalpsühholoog, kes oli tuntud oma töö järgi eelarvamuse kognitiivse poole kohta. Tema eksperimentides kutsusid tähtsusetud erinevused gruppide vahel, nagu näiteks konkreetset tüüpi kunsti eelistamine, esile impulsi pooldada oma gruppi. „Meie versus nemad“ meelsus on väga tõestatav inimlik seisund. Gruppi kuulumine annab eneseaustuse ja uhkuse ning üks grupp võib kergesti teisi gruppe diskrimineerida, et oma sotsiaalset identiteeti säilitada.

Kui Jeesus külastas Naatsareti sünagoogi (Luuka 4:14−30), leidis Ta, et „meie versus nemad“ hoiak oli seal tugev. Jeesus teadis, mida nad mõtlesid: „Aga tema ütles neile: „Küllap te ütlete mulle selle vanasõna: Arst, aita iseennast! Mida kõike oleme kuulnud Kapernaumas olevat sündinud, seda tee ka siin, oma kodukohas!““ (salm 23) Teisisõnu: „Arst, ravi iseennast! Kuidas sa saad kasu tuua võõrastele, aga mitte meile, sinu oma inimestele? Hea sõnum on meile, tegelikult ainult meile!“ Kuid Jeesus jätkas: „Tõesti, ma ütlen teile, ükski prohvet ei ole tunnustatud oma kodukohas“ (salm 24) ning ilmutas seejärel oma maailmavaate, kaasahaaravuse ja oma missiooni ulatuse. Ta tõi Naatsareti kuulajaskonnale kaks Piibli näidet Jumala soosingust siseringi mittekuulujate suthes: „Eelija saadeti Sarepta lesknaise juurde ja Eliisa tervendas imeliselt pidalitõvest süürlase Naamani (salmid 25−27). Iisraelis oli palju lesknaisi ja pidalitõbiseid, kuid ometi saatis Jumal oma prohvetid just nende juurde. Kuulajaskond oli raevus! Jeesus, kas tahad öelda, et Jumal läks „meie“ leskedest ja pidali­tõbistest mööda ja valis „kõrvalseisjad“? Kuid asi oli liiga ilmselge. Nende viha võttis võimust ja hingamispäevasel päeval üritasid nad Teda kaljult alla visata (salmid 28, 29), kuid Tal ei olnud veel aeg surra. Jeesus oli ja on kõiki kaasahaarav. Risti jalamil ei ole mingit meid ega neid; Jeesus tasus kõrgeima hinna meist igaühe eest. Taevas on mitmekesisem, kui suudame ette kujutada, seal on inimesi igast rahvusest, nahavärvist, keelest ja soost (Ilmutuse 5:9). Isa, anna meile oma armu, et võiksime kristlastena ilmutada sinu kõiki hõlmavat maailmavaadet siin ja praegu. Aamen!
Minu vastus:
 

Jaga Facebookis