Blastos (sööst)

Avaldatud 3.3.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Kuningas Heroodese (Agrippa I) kambriülem. Tahad rohkem teada? Loe: Apostlite teod 12:20−23.

Mõtted tänaseks

Lugu, milles on Blastosel osa, kõlab väga kaasaegselt. Kõigepealt oli majanduslik boikott. Tüüros ja Siidon − kaks rannikulinna − sõltusid oma toiduvarudes kuningas Heroodesest. Sellel konkreetselt ajal on kuningas Heroodes Agrippa I. Tema otsus boikoteerida kaht linna oli väga efektiivne ning tõi kaasa tõsise toidupuuduse. Tüürose ja Siidoni valitsejatel ei olnud muud võimalust, kui üritada Heroodesega rahu sõlmida ja endised sidemed taastada.

Tüürose ja Siidoni võimud vajasid hädasti vahendavat institutsiooni või inimest, kes veenaks kuningas Heroodest nende loos. Nad leidsid sellise inimese Blastose isikus, kes oli kuninga usaldusväärne isiklik teener. Ükskõik missugune oli tema ametlik roll, tal oli kuningas Heroodesele otsene ligipääs ja nad suutsid tagada endale tema abi (Apostlite teod 12:20). Pole raske arvata, kuidas nad seda tegid. Altkäemaksu andmine oli antiikmaailmas äärmiselt tavaline (ja kahjuks on see ka meie ajal jäänud väga laialt levinud nähtuseks).

Blastosel õnnestus veenda Heroodest, et ta võtaks kahe linnriigi esindajad vastu. Kuningas oli innukas kasutama seda võimalust, et rõhutada enda tähtsust ja pidada rahvale vaimustatud kõne, aga kuna ta võttis endale jumaliku au, sekkus Jumal ja „otsekohe lõi teda Issanda ingel“. Blastos oli kohal ja ta sai neist ebameeldivatest sündmustest osa. Ta on haletsusväärne näide kõigi aegade sellistest inimestest, kes kuritarvitavad oma positsiooni ja mõju.

Minu palve

Kõikvõimas Jumal, aita, et ma kunagi oma mõjukat positsiooni ei kuritarvitaks!

Jaga Facebookis