Vatikan ja protestandid alustavat uusi kõnelusi õigeksmõistmise teemal

Avaldatud 21.11.2001, allikas Adventist News Network

Kristlik doktriin õigeksmõistmisest saab olema peamine teema läbirääkimiste seerial, millest võtavad osa katoliiklaste, luterlaste, metodistide ja reformeeritud kiriku juhid. Läbirääkimised algavad novembri lõpus Ameerika Ühendriikides Ohios. Kuigi osavõtjad soovivad edasi minna sellest doktrinaalsest konsensusest, milleni sel teemal jõudsid juba katoliiklased ja luterlased oma ühisdeklaratsiooniga, arvavad vaatlejad, et nende gruppide vahel on siiski veel liiga suured barjäärid.

“Kuigi ühisele arusaamisele jõudmine ei oleks üllatav, säilib teoloogilistes arusaamistes tugev erinevus, eriti mis puudutab katoliiklikku arusaamist “indulgentside” jagamise suhtes,” ütles dr. Bert Beach, Adventkiriku kirikutevaheliste suhete osakonna juhataja (pildil).

1999 aastal kirjutasid Vatikan ja Luterlik Maailmaliit alla ühisdeklaratsioonile, mis puudutas õigeksmõistu doktriini. Seda sündmust nimetati “oikumeenia verstapostiks”. Katoliiklaste ja luterlaste juhid ütlesid, et see dokument esindas ühist usku, et pääsemine on saavutatav vaid läbi usu Jeesusesse, mitte aga läbi oma tegude.

Katoliiklikud ja luterlikud liidrid on väljendanud lootusi, et need tulevased läbirääkimised Ohios võiksid tuua kahte konfessiooni üksteisele lähemale armulaua mõistmises ning et 484 aastane lõhe nende kahe grupi vahel võiks märgatavalt kitseneda.

Uute protestantlike gruppide liitumine sellesse diskussiooni on “huvitav asjade areng,” ütles Beach. Läbirääkimistest võtavad osa Reformeeritud Kiriku Maailma Allianssi ning Metodisti Maailma Nõukogu esindajad. Anglikani kirik saadab Ohiosse oma vaatlejad.

Beachi sõnade kohaselt on 1999 aasta ühisdeklaratsioonist kaugemale liikumine väga raske. Lisaks indulgentside probleemile, viitas Beach ka palju vaidlusi tekitanud Vatikani deklaratsioonile Dominus Iesus, mis anti välja eelmise aasta septembris, ning mis kinnitas taas, et Katoliku Kirik on ainus “tõeline kirik”. Samas öeldi, et protestantlikud kirikud on vaid “kiriklikud kogukonnad”, mis muidugi vihastas paljusid protestante ning ei aita kaasa “Vatikani oikumeenilisi pürgimustele,” arvas Beach.

Bettina Krause, Columbus, Ohio, USA
Jaga Facebookis
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat