Trans-Euroopa divisjon tähistab 96. aastapäeva

Avaldatud 4.2.2025, allikas TEDNews

Seitsmenda päeva adventistide kogudus on üle 150 aasta pühendunud oma missioonile. Trans-Euroopa divisjoni (TED) piirkonna liikmed on sügavalt tänulikud neile, kes tõid adventsõnumi Euroopasse. Viimase 96 aasta jooksul on üle 500 TED-i misjonipere ja tuhanded vabatahtlikud teeninud ja jaganud Kristuse armastust kogu maailmas.

Veel sel aastal toimub Newboldis konverents „Misjon 150“. See annab võimaluse uurida, kuidas TEDi 92 000 liiget saavad laiendada oma misjonitööd, et jõuda 208 miljoni inimeseni kogu Euroopas – neist 136 miljonit määratlevad end mittekristlike või ilmalikena.

Selle konverentsi eel esitab tedNEWS väljavõtteid David Trimi raamatu „A Passion for Mission“ esimesest peatükist, et anda aimu meie 96-aastasest misjonist.



David Trimi raamatu "A Passion for Mission" esitlus 2022. aasta mais. Trim vasakult teine.

1928. aasta viimane päev oli ühtlasi seitsmenda päeva adventistide peakonverentsi Euroopa divisjoni viimane päev. 1929. aasta esimesel päeval tekkis neli uut divisjoni: Nõukogude Venemaa, Kesk-Euroopa, Lõuna-Euroopa ja Põhja-Euroopa divisjon. Aastal 2025 on neist viimane ainus 1929. aastast säilinud ja tähistab oma aastapäeva. Kuigi selle nimi ja territoorium on muutunud, on Trans-Euroopa divisjon (TED), nagu seda nüüd nimetatakse, ainus neist neljast, mis on sellest ajast saadik pidevalt eksisteerinud. TED on seitsmenda päeva adventistide koguduse maastiku püsiv osa, mille mõju on tunda ka väljaspool Euroopat.

TEDi järjepidevus on märkimisväärne mitte ainult seetõttu, et selle loomisest möödunud üheksa aastakümmet on olnud nii adventistide koguduses kui ka maailmas laiemalt tohutute muutustega. Kui Põhja-Euroopa divisjon (NED) loodi, oli Euroopa divisjon eksisteerinud juba peaaegu kakskümmend aastat, mis oli üks esimesi divisjone, mille kogudus lõi. Koguduse peakonverentsi (PK), mis on üleilmse koguduse ülemorganisatsioon, allüksustena loodud kolm divisjoni loodi 1909. aastal: Põhja-Ameerika, Euroopa ja Aasia. Üheksa aastakümmet hiljem on TED üks kolmeteistkümnest divisjonist. Euroopa divisjoni jagunemise ajal moodustasid Euroopa adventistid 32 protsenti maailma liikmeskonnast. 

Veidi üle 24 400 liikmega oli vastloodud NED liikmeskonna poolest suuruselt kolmas maailma divisjon. Kui Aafrika missioonipiirkonnad välja arvata, oli divisjoni liikmeskond Euroopas (mille territooriumid kuuluvad TEDi alla tänaseni) vaid veidi üle 21 000 liikme.

 Tänaseks on TEDi liikmete arv kasvanud 260 protsenti, kuid üheksakümne kuue aasta pärast on selle 92 000 liiget (umbes) 0,4 protsenti maailma liikmeskonnast. Seitsmenda päeva adventistide kogudus TEDis on absoluutarvudes kasvanud, kuid selle suhteline positsioon ülemaailmses konfessioonis on vähenenud.

20. sajandil lükkasid kommunism ja fašism traditsioonilise kristluse Euroopas kõrvale. Tänapäeval on Trans-Euroopa divisjonis, nagu ka kogu Euroopas, valdavad individualism, materialism ja postmodernism.

Võib-olla on kõige olulisem see, et eelmine aastasada oli tunnistajaks kahele Euroopat hävitanud maailmasõjale, aastakümneid kestnud külmale ja Euroopa Liidu loomisele. EL on toonud majandusliku ühtsuse suurele osale Euroopast (sealhulgas enamikule praegusest TEDi territooriumist), kuid ei ole siiski kõrvaldanud kõiki sotsiaalseid, kultuurilisi ja majanduslikke lõhesid, mis on tekkinud kuuekümne aasta pikkuse ideoloogilise konflikti tagajärjel.

Maailm, millesse TED sündis, on tohutult muutunud. Kuna tingimused muutuvad, muutub ka koguduse struktuur: kaks 1929. aastal sündinud neljast divisjonist ühines 1971. aastal. Nõukogude-Vene divisjon oli juba 1930ndate alguses lakanud olemast hea mõte. 1990. aastal loodi Euro-Aasia divisjon, mis hõlmas endise Nõukogude Liidu territooriumi.

Ja ometi elab NED (nüüd TED) edasi, hoolimata seismilistest muutustest sotsiaalses, kultuurilises, majanduslikus, poliitilises ja kiriklikus kontekstis ja vaatamata muutustele ka selle nimetuses ja territooriumil. See on olnud tuntud kui Põhja-Euroopa divisjon, Põhja-Atlandi divisjon, Põhja-Euroopa-Lääne-Aafrika divisjon (NEWAD) ja Trans-Euroopa divisjon. Selle geograafilisi piire on sageli ümber joonistatud, kuid samas on säilinud märkimisväärne järjepidevus.

Täna juhib divisjoni peakorter divisjoni strateegiat ja ressursse umbes 92 000 liikmega piirkonnas, kus peetakse jumalateenistusi 1400 koguduses. Divisjoni kuulub kakskümmend kaks suveräänset riiki ja kuus autonoomset haldusüksust, mille rahvaarv on ligi 208 miljonit inimest.

Jaga Facebookis
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat