Kogudus korraldas õigeusklike kultuuride teemalise konverentsi

Avaldatud 3.12.2024, allikas TEDNews

Trans-Euroopa divisjon (TED) hõlmab mitmekesist religioosset maastikku, kus kõrvuti on ilmalik postkristlik, islamistlik ja õigeusu maailmavaade. Ida-ortodoksia on mitmes riigis kultuuriliselt ja vaimselt olulisel kohal.

Sellise kirju taustaga ja adventismi jaoks ajalooliselt esmakordselt toimus 26.–28. novembrini Bulgaarias Plovdivis TEDi, Inter-Euroopa divisjoni (EUD), Ukraina misjoni, Euro-Aasia divisjoni (ESD) ja Adventmisjoni koostöös konverents, mille eesmärk oli uurida adventmisjoni rolli ja tõhusust õigeusu kultuuride kontekstis.

Viies TED-i territooriumi riigis on enamus elanikkonnast õigeusklikud: Kreeka (90%), Serbia (84%), Küpros (89%), Montenegro (72%) ja Põhja-Makedoonia (65%). (1) Teistes riikides, nagu Bosnia ja Hertsegoviina (31%), Albaania (20%), Läti (13%), Eesti (16%), Leedu (4%) ja Horvaatia (3,2%), moodustavad õigeusklikud kogukonnad väiksema, kuid siiski mõjuka osa ühiskonnast. Kõikide riikide 2023. aasta andmed näitavad, et võrreldes 2017. aasta Pew Researchi uuringuga on järgijate arv üldiselt 4–10% võrra vähenenud. (2)

Millised on õigeusu kultuuri ainulaadsed traditsioonid? Mida peavad adventistid misjoni kontekstis õigeusu kohta teadma?

Esimesed põhimõtted

Tervitades osalejaid Bulgaarias, kus 59% elanikkonnast tunnistab end õigeusklikuks, rääkis Bulgaaria uniooni president Milen Georgiev mõningaist põhimõtteist, kuidas luua õigeusklike kristlastega sisukaid suhteid. 1. Peame teisi endast paremaks. 2. Me peaksime enne teistele jutlustamist rakendama jutlustatavat tõde kõigepealt enda elus ja siis vaatama, kuidas nad seda oma elus rakendavad. 3. Tõstke esile Jeesust – mitte meie konfessiooni või meid endid.

Ida-ortodokssed kristlased usuvad, et Jumal ei ilmuta end mitte ainult Pühakirjas, Jeesuses Kristuses ja apostlites, vaid ka tarkuses ja „õigeusu kiriku pühas traditsioonis“. Traditsiooni nähakse kui kiriku elu ja Püha Vaimu valgust. „Püha traditsiooni ustava hoidjana on Kirik Pühakirja ainus ustav hoidja ja tõlgendaja."(2)

Läti liidu esimees Imants Ģipslis rõhutas oma aruandes seda, kuidas adventistid püüavad Lätis ühendust õigeusklike kristlastega saada, tundes vajadust austada nii nende usku kui ka rahvuslikku identiteeti. Lisaks ütles ta: „Ärge oodake, et nad lahkuksid oma kirikust, vaid andke kutse vestlusteks nende isiklikust kogemusest Jumalaga.“

Kui õigeusklikud saavad adventistideks

Rumeenia adventülikooli Cernica õppejõud Laurențiu Nistor rääkis praktilistest olukordadest, mida õigeusklik kristlane kogeb, kui ta saab adventistiks. Nagu üks uus koguduseliige ütles: „Ma armastan oma uut usku, süvenen Sõnasse jutluse ja piibliõpetuse kaudu. Kuid ma lähen jätkuvalt pühapäeviti katedraali, et tunda „Jumala kohalolekut“ ja olla Jumala kohalolekust täiesti üle ujutatud. Ma leian, et adventistide jumalateenistuses on liiga vähe muusikat ja palvet, palju vähem, kui palju minu hing vajab.“

Igor Mitrović Serbiast küsis: „Kas adventism on esteetilises mõttes piisavalt atraktiivne? Ma tõstatan selle küsimuse, sest mulle teeb muret, et adventistliku jumalateenistuse areenil ei ole ilu, mis võiks õigeusklikku inimest inspireerida.“

Cristian Dumitrescu Cernicast ülikoolist kommenteeris: „Tõde ei näe ainult intellektuaalse, vaid ka emotsionaalse kanali kaudu.“

Konverentsi ajaks ilmus raamat „Adventism Meets Eastern Orthodoxy“, mille on kirjutanud kakskümmend eri taustaga kaasautorit, sealhulgas teoloogid, pedagoogid, pastorid ja koguduste rajajad, kes puutuvad kokku õigeusu ja kultuuriga.

Raamatu koostajad Anthony WagenerSmith ja Tihomir Lasić tunnustasid raamatu ilmumist kui „nii mõtisklust mineviku üle kui ka üleskutset tegeleda oleviku ja tulevikuga... et mõtestada kiriku missiooni uuesti läbi Jumala muutva vaatepildi, mis toimib meie sees, meie kaudu ja meie ümber“. See rõhutab vajadust, et koguduse missioon „ida-ortodoksi piirkondades ja diasporaarühmade seas oleks tundlik ja koostööaldis“. (4)

Selleks et mis tahes konverents oleks väärtuslik, peab alati olema element „mis saab edasi“. Et uurida, kuidas adventistid saavad paremini mõista õigeusu kultuuri ja usutavasid, praktiseerides samal ajal oma unikaalseid väärtusi ja kutsumust teha jüngrid, valmistudes Kristuse peatseks tagasitulekuks, esitati kolm põhisoovitust:
1. edendada koguduses suuremat teadlikkust sellest, kuidas adventistide missioon võib olla seotud õigeusu religiooni ja kultuuriga;
2. koostada kohalikud pilootprojektid;
3. luua ülemaailmne nõuandekogu, mis juhiks kahte esimest soovitust – üks keskendub teadlikkuse tõstmisele ja teine praktiliste projektide elluviimisele.

TEDi misjonitööharu juht Anthony WagenerSmith ütles nende strateegiliste soovituste üle mõtiskledes: „Ma usun, et need tekitavad õigeid küsimusi ja annavad pärast konverentsi rohkem hoogu.“

Võib-olla on selle konverentsi sisu kõige paremini väljendatud Euro-Aasia divisjonist pärit teoloogiadoktori Jevgeni Zaitsevi sõnades: „Kõige tähtsam, millele tuleks tähelepanu pöörata, kui suhelda mõne õigeusurühma esindajaga, on kristliku vagaduse eeskuju, mida peaks näitama iga seitsmenda päeva adventist. Sageli on just ehe kristlik elu see, mis annab kõige võimsama jutluse ja kõige veenvamad argumendid piibelliku tõe kohta... Kristus peab peegelduma sinus, sinu iseloomus, su sõnades ja tegudes. Ainult siis... on teie dialoog õigeusklike usklikega edukas ja viljakas.“ (5)

___

1. Laurențiu Nistor oma ettekandes
2. Pew Research Center. (2017). Orthodox Christianity in the 21st Century. 
3. A. I. Siderov tsiteerides Jevgeni Zaitsevit.
4. Newbold Academic Press. (2025). Adventism meets Eastern Orthodoxy: Historic, theological, and missiological bridges. Available on general release early in 2025.
5. ibid, lk 196, Jevgeni Zaitsev.

Eesti osalejate muljeid

Eestist osalesid sel konverentsil liidu esimees Aleksandr Tsugai ning Narva, Jõhvi ja Tallinna III koguduse pastor Aleksandr Glamozdinov.

Konverents oli edukas katse käsitleda olulist küsimust, mis puudutab õigeusklikke usklikke. Konverentsil paluti igast riigist osalejatel jagada oma kogemusi ja rääkida väljakutsetest, millega nad kokku puutuvad. Kõigile esinejatele anti üks pealkiri: “Being Adventist in my Country” (“Olla adventist minu kodumaal”). Eestit esindasid konverentsil Aleksandr Tsugai ja Aleksandr Glamozdinov. Viimane tegi ülevaate õigeusu kiriku olukorrast Eestis ning sellega seotud misjoniväljakutsetest.

Aleksandr Tsugai:
„Üks huvitavamaid teemasid minu jaoks oli dr Zaitsevi loeng, milles ta käsitles põhjalikult paralleele Pühakirja ja püha traditsiooni vahel õigeusu kirikus. Tema jutu põhiteema oli vajadus sügavalt mõista ja austada seda ühiskonda, kellega adventistid tõe jagamiseks tegelevad. Samuti oli väga huvitav ja kasulik Kreeka pastori Giannis Samarase loeng hingamispäevast ja selle perioodi üksikasjalikust analüüsist, mil hingamispäev asendati pühapäevaga.”

Aleksandr Glamozdinov:
„Mul on väga hea meel, et sain sellel konverentsil osaleda. See on esimene konverents, mis on pühendatud dialoogile adventistide ja õigeusu kiriku vahel, ja loodan, et see ei jää viimaseks. Minu jaoks oli väga väärtuslik kuulda kogemusi, lähenemisi, ideid ja väljakutseid, millega adventistid õigeusklikele tunnistades silmitsi seisavad. On palju ideid, mida tuleb veel põhjalikult mõista ja meie Eesti tegelikkuses rakendada. Erilist tähelepanu pöörati õigeusu maailmavaatele ja tunnistustöö lähenemistele, võttes arvesse just seda maailmavaadet.
Samuti oli konverentsi tugevaks osaks võimalus kuulda meie vendade ja õdede isiklikke pöördumislugusid õigeusust adventismi. Need lood on väga inspireerivad. Eriti jäi mulle meelde ühe Rumeenia pastori tunnistus, kes oli varem õigeusu preester, kuid otsustas saada adventistiks. Selle otsuse tegemine ei olnud tema jaoks lihtne – teda ähvardati otseselt füüsilise vägivallaga.”

Mõlemad Aleksandrid avaldasid suurt tänu kolleegidele AdCom’is ja liidu nõukogus üksmeelse toetuse eest meie töötajate ja koguduseliikmete osalemisele erinevates õppeprogrammides ja konverentsidel. Need annavad suure abi evangeeliumisõnumi levitamise strateegia ja praktiliste sammude leidmiseks ning aitavad laiemalt näha kaasaegse SPA koguduse misjoniväljakutseid Eestis.

Jaga Facebookis
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat