Divisjoni finantsjuhtide ja raamatupidajate konverents 2024 keskendus tööle muutuvas maailmas

Avaldatud 8.11.2024

Novembri alguses toimus Montenegros kord viie aasta jooksul korraldatav Seitsmenda Päeva Adventistide Peakonverentsi Trans-Euroopa Divisjoni finantsjuhtide ja raamatupidajate konverents, kuhu seekord kogunes umbes 80 osalejat divisjoni kõigist 11 unioonist ja 3 piirkonnast. Konverents pakkus osalejatele rikkalikku infot ja praktilisi nõuandeid kiriku finantsjuhtimise parandamiseks.

Programmi teemade hulka kuulusid strateegiline finantsplaneerimine, raamatupidamis- ja aruandlusreeglite uuendused, küsimused varade hindamise, riskijuhtimise ja kindlustuse osas. Samuti käsitleti juhtimise ja raamatupidamise põhimõtteid, usalduse ja eetika olulisust ning investeerimisstrateegiaid.

Esinejate hulgas oli nii esinejaid Seitsmenda Päeva Adventistide Peakonverentsist kui ka meie tööpiirkonnast. Näiteks Briti uniooni laekur Wederly Aguiar jagas strateegilisi teadmisi finantsjuhtimiseks tänapäeva keerulises majanduskeskkonnas. Aguiar rõhutas finantsplaneerimise ja prognoosimise olulisust ning tutvustas uuenduslikke lähenemisviise ressursside haldamiseks.

Raamatupidamise- ja aruandlusteemal rääkis Mack Tennyson, kes muuhulgas töötab praegu rahvusvahelistele finantsaruandlusstandarditele (IFRS) tugineva adventkoguduse raamatupidamisjuhise uuendamise juures (eelmine ilmus aastal 2011). Divisjoni kristliku eluviisi (Stewardship) tööharu juht Heli-Otamo Csizmadia tutvustas taaskord mõtet liikuda meie tööpiirkonnas annetuste kalenderplaanilt üle kombineeritud annetuste juurde, kus annetused jagataks erinevate töövaldkondade vahel protsentuaalselt.

Lisaks toimusid ettekanded varade haldamise, riskijuhtimise ja kindlustusküsimuste teemal. Taani koguduste uniooni laekur Kristinn Odinsson jagas oma kogemusi kiriku varade haldamisel ja arendamisel läbi Kopenhaagenis asuva kinnisvaraarenduse ning tutvustas ka väljakutseid vananeva koguduse kontekstis. Sandra Aguiar (Adventist Risk Management) andis ülevaate kindlustus- ja riskijuhtimisest kirikute kontekstis ning tutvustas ka uusi riske vähendavaid programme, nagu näiteks tuleohutuse hingamispäev. Norra uniooni laekur Johann Johannson rääkis oma kogemustest finantsjuhtimise ja raamatupidamise alal ning endise divisjoni laekurina jagas julgustust kõigile. Jaanus-Janari Kogerman, Balti uniooni ja Eesti liidu laekur tutvustas mõningaid põhimõtteid tehisintellekti kasutamise osas kiriku finantsvaldkonnas ning jagas oma kogemusi paari tööriista kasutamisel.

Eetika ja usalduse teemasid käsitlesid Robyn Kajura (Peakonverentsi audiitorteenistuse juht) ja Karnik Doukmetzian (Peakonverentsi juriidilise osakonna juht). Kajura rõhutas usalduse olulisust kiriku kontekstis ning Doukmetzian andis ülevaate huvide konfliktide ennetamisest ja eetilistest küsimustest kiriku tööjuhises. Makromajanduslikest suundumustest ja nende mõjust investeeringutele rääkis Peakonverentsi investeerimiskontori juht Tim Aka.

Lisaks ettekannetele oli programmis ette nähtud aega ka aruteludeks ja võrgustiku loomiseks. Osalejad said jagada oma kogemusi ja õppida üksteiselt.

Programm andis osalejatele väärtuslikke teadmisi ja praktilisi tööriistu kiriku finantsjuhtimise parandamiseks. See oli suurepärane võimalus õppida headelt ekspertidelt ja luua uusi või üles soojendada vanu kontakte.

Jaanus-Janari Kogerman ütles, et sellised konverentsid võivad küll esmapilgul tunduda liiga teoreetilised ja omada minimaalselt praktilist väärtust, kuid sageli on just ettekannetest mõjutatud söögilauajutud ja pauside aegsed vestlused need, mis aitavad paremini leida lahendusi ka igapäevatöö ülesannetes. Ja kuigi tööpäevad olid pikad, aitas erinevate esinejate vaheldumine hoida tähelepanu kõrgel ning mõtte selgena. "Minu jaoks oli see ka esimene kord sellisele kuulajaskonnale ettekannet teha ning pärastised küsimused ja vestlused viitasid selgelt, et väljapakutud teema ja selle käsitlemine olid hädavajalikud. Lühidalt öeldes rääkisin küll sellest, et tänane (meile kättesaadav) tehisintellekt ei ole küll praegusel hetkel valmis tööriist kiriku finantsvaldkonnas tööhulka oluliselt vähendama. Samas peame sellega juba täna tegelema, sest see ala areneb tohutult kiiresti ning efektiivsuse kasvatamiseks on oluline alaga tuttav olla. Rõhutasin ka inimintelligentsuse edendamise olulist, sest ainult inimestena saame tagada seda, et tehisintellekt toimiks nii, nagu meil vaja, ja oleks meile päriselt abiks."

Jaga Facebookis
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat