Vaimulik laulupidu tõi Viljandi laululavale ka adventkoguduse muusikud

Avaldatud 2.7.2024

Laupäeval, 29. juunil oli Viljandis EELK kirikupäeva raames vaimulik laulupidu „Rõõm üle maa“, mis koondas erinevate konfessioonide koorilauljaid ja pillimängijaid. Sellel peol osales ka kammerkoor Ootus ning veel adventkoguduse liikmeid teiste kooride koosseisus. Ühe laulu autor on meie koguduse helilooja Rein Kalmus ja ühte segakooride laulu dirigeeris Ootuse koori dirigent Helerin Lehtla, kes jagavad peost oma muljeid.

Rein Kalmuse heliteos

Ka eelmisel vaimulikul laulupeol, aastal 2015 kõlas Reinu laul, see kannab pealkirja „Issand on Siionis suur“ (esitust saab vaadata ERRi arhviist alates 1:23). Seekordse laulu, mis kannab pealkirja „Saladus“, sünnilugu sai alguse sellest, kui Piret Aidulo laulupeo korraldusmeeskonnast pöördus Reinu poole pakkumisega kirjutada vaimulikule laulupeole laul. „Ütlesin, et head sõnad on alati probleem, ja tema pakkus välja sellesama Avo Üpruse luuletuse,“ rääkis Rein. „Mis puudutab laulu sõnu, siis ma pisut muutsin neid, arvestades meie koguduse teoloogiat. Need muudatused on autoriga kooskõlastatud, tal ei olnud midagi selle vastu,“ ütles Rein ja selgitas, et kui Üpruse sõnad on sümbolistlikud – terve lugu räägib saladusest ning jätab välja ütlemata, mis see saladus on, kuigi ridade vahelt on võimalik seda välja lugeda. „Mina läksin seda teed, et lõpus kirjutasin selle saladuse olemuse mustvalgelt välja. Kompositsioon algab kordusega: saladus-saladus-saladus, siis läheb sümbolistlik tekst edasi, aga lõpus tuleb see motiiv tagasi ja panin viimase „saladuse“ järele kooloni, nii et igaüks, kes neid sõnu loeb, saab aru, et ma ütlen välja, mis see saladus on,“ kirjeldas Rein laulu sündi. „Nii et võib öelda, et viimane lause on minu kirjutatud: rõõm Kristusest saab ilmsiks üle me maa.“

Rein ütles laulu sünnilugu kommenteerides, et see sündis vaevalisemalt kui mõned eelmised laulud. Laulupeol ei olnud selle laulu esmaettekanne. Esimest korda lauldi seda Eesti vabariigi aastapäeva jumalateenistusel Tallinna toomkirikus (alates 0:10). „See meeldis mulle väga. Kiriku akustika on teine ja oreli saatel olid kõik liinid kosta. Aga laulupeoga on see, et see on ikka elamus, kui paar tuhat inimest sinu lugu laulab. Seda kogemust väga sageli ei saa." Laulupeol esitatud laulu saab vaadata ETV2 salvestusest alates 0:21.

Seekordse vaimuliku laulupeo elamust kokku võttes ütles Rein, et see oli kolmas laulupidu, kus ta osalenud on ja et seekord oli tal tunne, et see on tema laulupidu: „Avastasin ennast mõttelt, et see on minu laulupidu, et olen osakene sellest laulupeost. Nautisin kogu kontserti. Koor oli väga hea kõlaga ja puhkpilliorkester oli väga hea kõlaga. Kogu peolt oli minu jaoks kaks tippu: eelviimasena kõlanud Rudolf Tobiase „Eks teie tea“ ja valikkooride esituses kõlanud rahvakoraal „Oh Kristus, valgus oled Sa“. "

Helerin Lehtla dirigendidebüüt

Kammerkoor Ootuse dirigent Helerin Lehtla tegi sel laulupeol suure koori juhatamise debüüdi ning sellele kogemusele tagas vaadates sõnas Helerin, et päriselt ei ole seda võimalik sõnadesse panna. „Aga ma olen selle võimaluse ja kogemuse eest väga tänulik. Eks ma ikka muretsesin ka, kas olen käeliselt ja oma taotluste osas nii suurele koorile arusaadav. Mõtlesin, et kõige olulisem on saada lauljatega kontakt ja koos muusikat teha. Loodan, et see õnnestus.“ Ettepanek üht laulu juhatada tuli peo kunstiliselt juhilt Heli Jürgensonilt.  „Sain veidi aega mõelda ja mäletan, et küsisin ka Rein Kalmuselt nõu. Sellest on ju hea mitu aastat, sest laulupidu pidi tegelikult toimuma juba aastal 2020, siis aga nurjas selle plaani koroonapandeemia.“

Helerin juhatas laulu „Mind oled, Issand, armastanud“ (salvestusel alates 0:35), mis on kirjutatud Anna Haava sõnadele. Helerin sõnas, et laulu sõnad on tema jaoks hästi olulised. „Sõnadele on vaja mõelda juba palju varem ja esituse ajal mõistagi ka. Ma olen tekstitundlik – sõnad ja mõte on väga olulised. Vahel märkan, et minu juurde jõuavad tekstid, mis oleksid nagu mulle või minu enda elust kirjutatud. Helilooja Matis Metsala on Anna Haava teksti „Mind oled, Issand, armastanud“ viisistanud väga oskuslikult – tekst ja muusika toetavad teineteist kaunilt.“

Ootuse koor on ka varem vaimulikul laulupeol osalenud ja Helerini jaoks tähendab see võimalust esitada läbilõige vaimulikust muusikast, mis on talle südamelähedane – kullafondi kuuluvatest teostest (näiteks Rudolf Tobiase „Eks teie tea“) uudismuusikani välja. „Mulle tundub kuidagi nii ilus hingamispäeval Jumalale laulda – mitte paari laulu, vaid terve laulupeokontsert; mitte väikese ansambli, vaid suure laulupeokooriga. Rõõmustasime südamest Ootusega Rein Kalmuse ja tema laulu „Saladus“ üle, mis oli seekordse vaimuliku laulupeo motolauluks.“ Ootuse lauljad tulid mõttega laulupeol osaleda kohe rõõmuga kaasa ja kuna see polnud nende esimene vaimulikul laulupeol osalemine, siis ei olnud neid vaja ka veenda.

Helerin sõnas laulupeole tagasi vaadates, et seda laulupidu tuli pikalt oodata, lõpuks läks aga nõnda, et kaua tehtud, kaunikene. „Viljandi oli just sobiv paik sellise suurusega sündmuse jaoks; meid õnnistati suurepärase ilmaga ning võimalusega harjutada ja esitada mitmekesist sega-, valik- ja ühendkoori repertuaari. Kogu pidu kujunes kauniks tervikuks, mis rõõmustas nii lauljaid kui ka kuulajaid.“ Helerin tänab koori nimel Viljandi kogudust, kes oli nõus neile nii reedesel proovipäeval kui peopäeval lahkelt maitsvat lõunasööki pakkuma.

Helerin võttis seekordse kogemuse kokku tõdemusega, mis vaatab tulevikku: „Järgmine vaimulik laulupidu toimub aastal 2030. Võimalusel laulame siis taas! Aitäh!“

Jaga Facebookis
Vaata seotud teemal
Loe seotud teemal
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat