Vitamiin E on üldmõiste neljale tokoferoolile ja neljale tokotrienoolile, kuid peamiselt vajame neist vormidest alfa-tokoferooli. Tokoferooli algne täendus kreeka keeles on “last kandma”. 1922. avastasid teadlased, et E-vitamiini puuduses olevad rotid ei paljunenud ning E-vitamiini rikas nisuiduõli taastas nende fertiilsuse. Pole siis ime, et E-vitamiin on tuntud viljakuse vitamiinina.
Kuid võib-olla veelgi olulisem on E-vitamiini roll antioksüdandina. Nimelt on tegemist meie organismi põhilise antioksüdandiga, mis kaitseb rakumembraane, sh närvirakke. E-vitamiini on vaja rakkude vananemise pidurdamiseks, kapillaaride seinte tugevdamiseks, vererakkude kaitseks, immuunsuse tugevdamiseks, spermatogeneesis ja testiste arengus.
E-vitamiini peamisteks allikateks on peamiselt taimsed õlid ja pähklid.
Rikkalikud allikad* (≥1,8 α-TE/100 g):
- nisuiduõli (150 α-TE/100 g)
- koorimata kanepiseemned (90 α-TE/100 g)
- päevalilleõli (62 α-TE/100 g)
- avokaadoõli (45 α-TE/100 g)
- mandliõli (39 α-TE/100 g)
- päevalilleseemned (28 α-TE/100 g)
- mandlid (24 α-TE/100 g)
- Margariin, laktoosivaba, R 80% (23 α-TE/100 g)
- nisuidud (22 α-TE/100 g)
- sarapuupähklid (22 α-TE/100 g)
Seda nimekirja võiks veel pikalt jätkata. Lisaks rikkalikele allikatele leidub E-vitamiini ka teistes toitudes, puuviljades, marjades, köögiviljades ja rasvasemates kalades.
Vitamiin E tarbimine on seotud ka polüküllastumata rasvhapete tarbimisega. Mida rohkem polüküllastumata rasvhappeid meil toidus on, seda rohkem on antioksüdantist E-vitamiini vaja. Nimelt takistab vitamiin E nimetatud rasvhapete oksüdeerumist kudedes. Praktikas ei tohiks see suur probleem olla, sest polüküllastumata rasvhapeterikkad toidud (peamiselt taimsed õlid, määrded, pähklid ja seemned) sisaldava ühtlasi ka ohtralt E-vitamiini.
Loe tervet artikklit Terve Elu Keskuse blogis, loe edasi...