Ahasveros (pärsia keeles ’šahhide šahh’; kreeka keeles Xerxes)

Avaldatud 25.1.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Dareios I poeg ja järglane Pärsia troonil (486−465 eKr); ilmalikus ajaloos tuntud kui Xerxes. Tahad rohkem teada? Loe: Esra 4:6; Estri 1−10.

Mõtted tänaseks

Kuningas Ahasveros oli võimas valitseja. Estri 1:1 järgi valitses ta „Indiast Etioopiani − sada kahtkümmend seitset maad“ (Ülem-Niiluse piirkonda). Kuigi Ester on mõistagi peategelane selles raamatus, mis kannab tema nime, annab see selge pildi mehest, kes sai Estri abikaasaks pärast seda, kui kuninganna Vasti kaotas oma kuningliku seisuse.

Meil on mitmeid põhjusi Ahasverost kritiseerida, kuid tal oli ka oma positiivne külg. Võtame näiteks loo unetust ööst, mil kuningas soovis, et keegi loeks talle ette tema valitsuse kroonikat. Kui ta kuulas, meenutati talle, kuidas Mordokai, kes juhtumisi oli Estri onu, oli päästnud kuninga elu, paljastades tema vastu sepitsetud vandenõu. Pärast seda sündmust ei olnud kuninglik bürokraatia toiminud nii, nagu oleks pidanud, sest Mordokai ei saanud oma erakordse teo eest mingit tasu. Estri raamatu kuuendas peatükis näeme, kuidas kuningas selle vea heldekäeliselt hüvitab.

Tõsist unetust ei sooviks küll kellelegi, aga on hea, kui meil on hetki, mil vaatame üle oma mineviku. Ja kui jõuame järeldusele, et oleme jätnud kellelegi tegemata midagi, mida oleks pidanud tegema, siis ei ole iial liiga hilja oma vea parandamiseks teha, mis võimalik.

Minu palve

Issand, ma mõistan, et mõnikord unustan inimesi sobivalt tänada. Anna mulle, kui on vaja, julgust oma vead selles suhtes parandada!

Jaga Facebookis