Eetan (jäädavalt)

Avaldatud 23.3.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Mees, kes oli kuulus oma tarkuse poolest; kuningas

Saalomoni kaasaegne; umbes 950 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Kuningate 5:11; Psalmid 89.

Mõtted tänaseks

Kuningas Saalomoni osa kuulsust oli tänu tarkusele. „Ja Jumal andis Saalomonile väga palju tarkust ja mõistust ja taipamisvõimet − nagu liiva mere ääres.“ (1. Kuningate 5:9) Oli ainult mõni kaasaegne, kes oli tarkuse poolest Saalomoniga (peaaegu) võrdne. 1. Kuningate raamatu autor suutis nimetada mõned nimed: kolm venda − Heeman, Kalkol ja Darda − ning esrahlane Eetan (1. Kuningate 5:11). Saalomon oli targem kui need neli meest, kuid ka nemad olid arusaamise poolest tuntud. Meil ei ole kolme venna kohta rohkem teavet, kuid me teame, et Eetan kirjutas 89. psalmi.

Iidsetel aegadel hinnati tarkust väga kõrgelt. Tarkus oli eelkõige võime teha vahet heal ja halval ning arusaamine, mille tulemuseks on igapäevane kogemus ja osadus Jumalaga. „Issanda kartus on tarkuse algus.“ (Õpetussõnad 9:10) Meie ajale lähemale jõudes tunduvad teadmised olevat olulisemad kui tarkus. Teadus põhineb teadmiste kogumisel. Tänapäeval, 21. sajandil, on teadmised ikka veel olulised, kuid nüüd tundub, et kõige tähtsam on informatsioon. Räägitakse sageli, et pole niivõrd oluline teada palju asju, kuivõrd teada, kust saada teadmisi, kui neid vaja läheb. Keegi ei eita, et teadmised ja informatsioon on väärtuslikud. Kuid teadmiste ja informatsiooni küllus ei tee meid automaatselt targaks. Peaksime tänapäeval näitama, et hindame Eetani-suguseid tarku inimesi samamoodi nagu vanal ajal.

Minu palve

Tänan Sind, kõige targem ja kõike teadev Issand, et Sa annad meile võime koguda teadmisi ja informatsiooni, kuid aita mul pidevalt ka tarkust taotleda!

Jaga Facebookis