Ellen Lane – tööloaga vaimulik

Avaldatud 19.5.2019, rubriik Päeva sõna

Ja ma kuulsin Issanda häält küsivat: „Keda ma läkitan? Kes meilt läheks?“ Ja ma ütlesin: „Vaata, siin ma olen, läkita mind!“ Jesaja 6:8

Michigani osariigis Ypsilantis käisid kaks noort inimest koolis, et õpetajaks õppida. need olid Ellen S. Edmonds ja E. B. Lane. Nad hakkasid üksteist armastama, abiellusid ja ostsid farmi Bedfordi maakonnas. Kuid nad lugesid ajakirjast Review and Herald jätkuvalt üleskutseid pühendunud adventistidele, et nad asuksid teenimistööle. See ei olnud kerge otsus. Nad palvetasid ja palvetasid.

Viimaks panid nad farmi müüki ja mõtlesid: „Vaatame, mis juhtub.“

Juhtus see, et järgmisel nädalal oli ostja olemas! Nad ei olnud ikka veel kindlad. Nad otsustasid küsida koguduse juhtide, eeskätt White’ide käest. Äkki näeb Ellen White nägemuses vastust. Ei, White’id ütlesid Lane’idele, et nad peavad järgima oma veendumust.

Ellen ja E. B. teadsid, et neil on õigus. Nad müüsid kodu ära ja alustasid teenimistööd. Kohe sai E. B. jutlustaja tööloa. Aga muidugi ei töötanud ta üksinda. Ellen oli abiks. Ka tema jutlustas ning mõnedele meeldisid tema jutlused rohkem kui ta mehe omad.

Nad tegutsesid mitmes osariigis, isegi selliste kohutavate hädade keskel nagu imiku surm ja Ellen Lane’i haigestumine tüüfusesse. Nad naasid Michigani osariiki ning 1878. aastal andis peakonverents ka Ellenile jutlustaja tööloa. Ta oli üks esimestest naistest, kes selle sai. Hiljem uuendas Michigani liit tema tööloa laagrikoosolekul.

Lane’id jätkasid koos hingede nimel töötamist. Ühel hetkel otsustasid nad, et kui nad eraldi tegutseksid, jõuaksid nad rohkemate inimesteni. Nii viisid nad läbi koosolekute seeriaid samal ajal osariigi erinevates osades. Kuid nende jaoks oli varuks veel häda.

E. B. Lane jäi raskesti haigeks. Alguses ei rääkinud ta sellest naisele, sest ei soovinud tema koosolekuid katkestada. Kuid siis hakkas ta mõistma, et haigus on tõesti väga tõsine, ja ta saatis naisele sõna. Haigus oli hullem, kui ta oli arvanud. Ta suri peaaegu kohe.

Vaene proua Lane! Muidugi ta kurvastas ja leinas, kuid ta teadis, et näeb oma armastatud abikaasat taas ning vahepeal on vaja veel paljude inimesteni jõuda. Niisiis asus ta uuesti üksinda tööle, teades, et ta ei ole kunagi päris üksi.

Kurbade südamete Jumal, ma loodan töötada Sinu heaks koos kaaslasega, aga kui pean tegema seda üksinda, tuleta mulle meelde, et me ei ole kunagi üksi! Sina oled meiega alati, isegi siis, kui tundub, et meie maailm variseb koost.

Jaga Facebookis