J. N. Loughborough – maksimaalselt kasulik

Avaldatud 17.5.2019, rubriik Päeva sõna

Kuuluta sõna, astu esile, olgu aeg paras või ärgu olgu, noomi, manitse, julgusta igati pika meelega ja õpetamisega. 2. Kiri Timoteosele 4:2

Kas sa suudad ette kujutada, et sind kutsuks jutlustama Ellen White ise? Mitte et see kutse oleks tähtsam kui mõne teise inimese oma. Kutse mõistagi on Jumalalt, ükskõik missuguse elutöö jaoks sa oled loodud. Kuid tuleb tunnistada, et kutse Ellen White’ilt tundub otsesemana ja seda ei ole nii lihtne kujutlusvõime viljaks pidada!

1852. aastal, umbes seal ajal, kui Uriah Smith luges ajakirja Review ja tegi oma kannapöörde ning Joseph Bates otsis „Battle Creeki kõige ausammeelsemat inimest“, kutsus Ellen White (tol ajal alles 25-aastane) jutlustama üht 20-aastast noormeest nimega John Norton Loughborough. Viimane oli nõus. Ja algas veel ühe adventpioneeri teekond.

1860ndatel oli Loughborough väga mõjukas nende hulgas, kes olid seotud aruteluga ametliku usulahu organiseerimise teemadel. Ta soovis tagada, et kogudusest ei saaks pelgalt inimeste kogunemine ühe teatud usuavalduse ümber, vaid et inimesed oleksid vabad Jumalat teenima nii, nagu igaühe südametunnistus juhib.

Loughborough töötas koguduse heaks Uus-Inglismaal, Ohios, Michiganis, Californias ja isegi Suurbritannias. Sageli reisis ta koos White’idega erinevatele laagrikoosolekutele, kus nad kõik kõnelesid. Hiljem kutsus ta neid vahel oma kodus peatuma, kui nad tema piirkonnas reisisid.

1878. aastal ütles Ellen White Loughborough’le, et tema töö „peaks maksimaalselt kasulik olema“.

Mida ta sinu arvates sellega mõtles? Kas sa teed oma tööd nii, et selle kohta võib öelda „maksimaalselt kasulik“?

Loughborough kirjutas kaks raamatut. Üks raamat oli „The Rise and Progress of the Third Angel’s Message“ („Kolmanda ingli kuulutuse tõus ja edenemine“), mis põles ära 1903. aastal Review and Heraldi hoone tulekahjus. 1905. aastal kirjutas ta teise raamatu „The Great Second Advent Movement“ („Oluline teise tuleku liikumine“), mis on inglise keeles internetis saadaval, kui on soovi lugeda rohkem sellest, mida esimesed adventistid mõtlesid ja õpetasid.

Issand Jumal, ma soovin, et minu tööd peetaks maksimaalselt kasulikuks, kuid ma ei ole isegi alati kindel, mis on minu töö või mismoodi see peaks kasulik olema. Aita mul kogu elu jätkuvalt uurida Piiblit, palvetada ja tugevdada oma võimet Sinu kutset kuulda ja järgida!

Jaga Facebookis