Enne kui sa sündisid

Avaldatud 24.2.2019, rubriik Päeva sõna

„Ära ütle: ma olen noor, vaid mine kõikjale, kuhu ma sind läkitan, ja räägi kõike, mida ma sind käsin. Ära karda neid, sest mina olen sinuga, ja päästan sinu.“ Jeremija 1:7, 8

Jeremija kutsuti prohvetiks kõigest mõni aasta enne seda, kui Joosija leidis templist kirjarulli ja sai teada, kui halvasti oli rahvas Jumala ees käitunud. Ka tema oli noor. Võib-olla olid Joosija ja Jeremija üheealised.

Sarnaselt paljudega, keda Jumal kutsub (toona ja praegu), ei arvanud Jeremija, et ta oleks nende ülesannete kõrgusel, mida Jumal talt ootas. Kui ta oleks suutnud näha ette oma tööperioodi keerulisi ja traumaatilisi aastakümneid, oleks kogu see mõte teda veelgi rohkem kohutanud. Kuid Jumal meenutas talle: „Mina olen sinuga ja päästa su.“ Ei Joosijal ega Jeremijal olnud vaja jõudu ja väge. Need olid Jumalal. Neil oli vaja vaid tahet ja usku vastata jaatavalt kutsele, mis Jumala sõnul oli esitatud juba enne sündi!

Selleks ajaks ajaloos oli Jumala valitud rahvas tõeliselt halvas seisus. Tempel oli varemetes ja isegi kuningas ei tundnud seadusi. Ebajumalate pühamud, mida Joosija järjest otsis ja hävitas, olid peamiselt püstitanud kuningad ise, kaasa arvatud Joosija enda isa ja vanaisa. Jumal teadis, mis on tulemas, ning Ta hoiatas Jeremijat, et rahvas ei kuula teda, aga sellegipoolest peab ta end „vöötama“ (salm 17) töö jaoks ja olema ustav.

Siiski alustas Jumal leebelt. Ta tahtis anda rahvale kõik võimalused kahetsemiseks. Mõned Jeremija esimestest prohvetikuulutustest, nagu näiteks Jeremija 2:1−3 − väga liigutav tekst −, on leebed ja armastavad. „Ma mäletan su noorpõlve kiindumust, su mõrsjapõlve armastust, kui sa käisid mu järel kõrbes, külvamata maal. Iisrael oli pühitsetud Issandale, olles tema uudsevili: kõik, kes teda sõid, said süüdlasteks, nende peale tuli õnnetus.“

Jumal igatses ikka veel ennistada. Ta soovis lihtsalt suruda oma armastatud rahva oma rinnale. Kas nad kuulavad?

Alguste ja uute alguste Jumal, Sa tundsid ka mind enne, kui vormisid mind mu emaihus. Kas sul oli minu jaoks juba siis plaan? Kas mul on sellest juba natuke aimu? Sarnaselt Jeremija ja võib-olla ka Joosijaga tunnen ka mina end noore ja küündimatuna. Ma tean, et olen Sinu laps, aga ma ei taha olla lapsik. Ma tahan kuulata Sinu kutset, teada, et see oled Sina, ja olla ustav kogu elu. Ma tahan olla see, kes edastab julgustavaid ja ülesehitavaid sõnu. Ma soovin jagada sõnumit: „Jumal kutsub. Veel ei ole hilja!“ Ma soovin olla Sinu läkitatud laps.

Jaga Facebookis