Andestamine

Avaldatud 19.9.2019, rubriik Päeva sõna

… üksteisele andestades, kui kellelgi on teise vastu kaebust. Nii nagu Issand teile on andeks andnud, nõnda tehke teiegi! Kiri koloslastele 3:13

Nüüd oleme valmis uurima üksteise talumise salmi teist osa, mis räägib andestusest. Andestamine on hoopis midagi muud kui vabandamine. Üks peamine probleem, mis paljudel on andestamisega on see, et nende arvates tähendab see väljavabandamist, ütlemist, et „kõik on korras“.

Kõik ei ole korras! Patu puhul ei ole kunagi midagi korras. Võib olla igasuguseid pehmendavaid asjaolusid, meil võivad olla nõrkused, mis muudavad selle raskeks, kuid patt on selle armastusekanga lõhkumine, millest Jumal lõi universumi, ning seda ei või eirata. See tuleb parandada. Jeesus on ainus, kes saab seda teha, ja selle vahendiks on andestus.

Andestamiseks on vaja kolme sammu.

Kõigepealt peame tunnistama, et oleme haiget saanud, et teine inimene rebis meie südamesse augu ja on meile võlgu. Kristlased kipuvad sellest osast üle libisema. Siiras soovis andestada võime püüda teha näo, nagu midagi väga halba poleks juhtunudki. Siis tuleb asja lähemalt uurida. Kui see tegelikult ei olnud halb, siis ei olnud see patt ja seda pole vaja andestada, vaid on vaja vabandada ja taluda. Kui see oli patt, siis oli see halb, ükskõik kui väike see oli. Tunnista seda. Iseendale ja Jumalale.

Teiseks peame tunnistama, et tegelikult ei saa teine inimene rebendit parandada. See ei ole inimesel võimalik. Võib olla hüvitus. Kui teine sinult varastas, võib ta selle tagasi anda või tagasi maksta või isegi rohkem maksta. Aga ta ei saa minna tagasi ja sinult mitte varastada. See on tehtud.

Kolmandaks peame mõistma, kes suudab katkise koha parandada. Jumal. See toimub andestuse kaudu, mis tuleb üksnes Temalt. Niisiis, anname selle inimese ja patu Jumalale ning otsustame võlast lahti öelda. See on raske osa. See on nii raske, et inimese püüavad kogu elu õppida, kuidas seda teha. Seda kolmandat sammu uurime järgmise päeva tekstis lähemalt.

Aja ja ruumi ja inimsüdame rebendite Parandaja, paranda katkised kohad minus! Näita mulle oma andestuse imet ja aita mul seda edasi anda! Näita mulle, kui on keegi kellele pean andestama, ning anna mulle siirust järgida Sinuga käsikäes kõiki kolme sammu!

Jaga Facebookis