Valgendaja veripunaste pattude jaoks

Avaldatud 19.2.2019, rubriik Päeva sõna

Tulge nüüd ja seletagem isekeskis, ütleb Issand. Kuigi teie patud on helepunased, saavad need lumivalgeks; kuigi need on purpurpunased, saavad need villa sarnaseks. Jesaja 1:18

Vanas Testamendis on neli prohvetit, keda me nimetame „suurteks prohvetiteks“. Need on Jesaja, Jeremija, Hesekiel ja Taaniel. Asi pole selles, nagu oleks nende sõnumid olulisemad, sest neid on palju, ja kuna nad kirjutasid palju, siis nende kirjutistes on rohkem olulisi sõnumeid.

Eeskätt Jesajal on nii paljud peatükid täis tähtsaid sõnumeid, et neist võiks kirjutada kümme suurt raamatut ja ikka ei jõuaks neid lõpuni läbi uurida. Näiteks on kaks head lugu Jesaja kutsumine Jesaja raamatu 6. peatükis ja tema peamine sõnum, kutse meeleparandusele, mis esimest korda esineb 1. peatükis.

Jesaja kutse oli dramaatilisem kui paljudel teistel prohvetitel. Ta nägi nägemuses Jumal Isa oma templis troonil istumas. Jumal küsis: „Keda me läkitame?“ Erinevalt enamikust Piibli prohvetitest Jesaja ei vaielnud ega väitnud, et ta pole piisavalt hea. Ta ütles lihtsalt: „Saatke mind! Ma lähen!“ Ja Jumal tegi seda. Tema sõnumid julgustavad tuhandeid aastaid hiljem ikka veel miljoneid inimesi.

See eriline, kõige tähtsam teema − meeleparandus.

Jesaja raamatu 1. peatükk on karm noomitus. Jesaja kaudu ütleb Jumal, et Tema rahvas on andestamatult ja kahetsematult kuri. Nad arvavad, et võivad teha, mida soovivad, kui nad vaid toovad kõigile nõudlikele reeglitele vastavaid ohvreid. Jumal ütleb: „Miks te arvate, et ma hoolin ohvritest, kui te ei anna mulle oma südant?“

Seejärel esitab Ta selle liigutava kutse: „Tulge. Istume maha ja räägime. Te võite küll arvata, et olete ravimatud ja parandamatud, kuid mina suudan teid taas puhtaks ja säravaks teha, ma luban. Aga te peate koostööd tegema!“ Jumala hääles on kuulda igatsust. Talle ei meeldi saata vihaseid hurjutusi, ent vahel tundub, et inimesed ei kuula midagi muud.

Ma ei taha niisugune olla. Mulle meeldib mõte istuda maha ja rääkida vaikselt Jumalaga, isegi kui see tähendab nutmist ja tunnistamist, et olen sõnakuulmatu olnud ning minu veripunaseid patte tuleb taas valgendada. Ma tahan tunda Tema käsivarsi veel kord enda ümber ja kuulda Tema sõnu: „Su süü on lahkunud ning su patt lepitatud.“ (Jesaja 6:7)

Sina, kes Sa oled kõrge ja võimas, Sinu troon on igavene ja maa on täis Sinu au! Puuduta mu huuli, puhasta mind ja saada mind tegema tööd, mis Sul minu jaoks on! Ma olen pattu teinud, see on tõsi. Olen langenud ja määrinud Sinu antud õiguse rüü. Palun andest ja puhasta ning hoia mind, Sinu andeks saanud last, oma armastuse süles!

Jaga Facebookis