Võidu nõudmine

Avaldatud 25.10.2021, rubriik Päeva sõna

Aga tänu olgu Jumalale, kes meile võidu annab meie Issanda Jeesuse Kristuse läbi! 1. Kiri korintlastele 15:57

Inimese aju tasustab käitumisviisi, mis annab hea tunde, ükskõik kui üürike see „hea tunde“ aisting ka poleks. Teatud asju, kaasa arvatud alkohol, narkootikumid ja isegi suhkur, töödeldakse läbi aju tasusüsteemi, mis sunnib organismi vallandama ebanormaalselt suurtes kogustes dopamiini − heaolukemikaali − neisse ajupiirkondadesse, mis vastutavad emotsioonide ja motivatsiooni eest.

Kui uim lahtub, nõuab aju, et sa teeksid seda jälle. Lisaks kohaneb aju uue dopamiinitasemega, mis võib olla kümme korda tavalisest kõrgem, ning veenda ennast, et see, mida ta kogeb, on normaalne. Kui sa jätkad oma keha toitmist dopamiini esile kutsuvate kemikaalidega, reageerib aju sellega, et vähendab kehas dopamiini retseptorite arvu ning see tähendab, et sama mõju saavutamiseks on vaja rohkem ainet.

Teisisõnu, sõltuvusest võib olla raske jagu saada, kuna keha on kohanenud selle aine vajadusega, mida sa kuritarvitad. Kõik, kes on püüdnud suitsetamisest loobuda, võivad tunnistada kannatustest, mis tulevad siis, kui keelad ajule seda, mida ta arvab vajavat.

Õnneks pakub Piibel midagi palju mõjuvõimsamat kui loobumine. Halvast harjumusest loobumine tugineb inimese tahtele, mis sageli aju nõudmiste ees vankuma lööb. Selle asemel, et paluda sul loobuda, pakub Jumal sulle kingina võitu. Selle asemel, et käskida sul võidelda tagasi normaalsusse, kas või tollhaaval, on Jumal valmis lihtsalt kogu asja lõpetatuks kuulutama. Jumalaga koos ei ole sa suitsetamisest loobuja, vaid mittesuitsetaja, sest Tema ütleb nii.

Meil ei kästa võidu nimel heidelda; meil kästakse seda endale nõutada ja siis kingina vastu võtta. Võid endale öelda, et Jeesuse abil oled sa kohe mittesuitsetaja, mittealkohoolik või mittenarkomaan. Sinu osa on võtta usus kingitus vastu ja meenutada endale pidevalt, et see and on sinu päralt, sest Jumal on nii tõotanud. Sa ei pea elama kogu ülejäänud elu „taastumisrežiimis“ ega ütlema endale, et sa pole kunagi päriselt vaba; sa võid nimetada end vabaks iga päeva igal minutil, sest maa peal pole ühtki kemikaali, mis oleks tugevam kui Jumala imeline tervendav vägi.

Jaga Facebookis