Ainult üks isand

Avaldatud 21.9.2021, rubriik Päeva sõna

„Keegi ei saa teenida kahte isandat, ikka on nii, et ta vihkab üht ja armastab teist või et ta pooldab üht ja põlgab teist. Teie ei saa teenida nii Jumalat kui mammonat.“ Matteuse 6:24

Kristlusel ja rahal on alati olnud keerulisevõitu suhe. Alates 16. sajandi rahakogumisskeemidest, mis aitasid käivitada protestantliku reformatsiooni, kuni meie sajandi religioossete kaubitsejateni, kes peavad meediatööd heaks võimaluseks valelootust müüa. Maailmal olnud hulganisti võimalusi näha Jeesuse väite tõesust oma silmaga − kui kummardad raha, ei kummarda sa Jumalat.

Viimase kahekümne sajandi silmapaistvad skandaalid on muutnud koguduste ja kristlike organisatsioonide jaoks piinlikuks selle raha kogumise, mida nad töötamiseks vajavad. Kaasaja rahvas kahtlustab kohe kõiki, kes raha küsivad − ja seda ilmselgelt põhjusega. Finantside küsimus (eriti koos seksiskandaaliga) on üks valdkondi, kus kuradil on märkimisväärselt hästi õnnestunud tuua Kristuse tööle halb kuulsus.

See tähendab, et kõigist inimestest just siirad kristlased peavad olema erakordselt ettevaatlikud, et vältida rahaasjades pisimatki vihjet sobimatusele. Peame meeles pidama, et kuigi meie isiklik tegevus võib olla seaduslik, kanname me kõik avalikkuse silmis mineviku reetlikkuse taaka. Kui sa nimetad end kristlaseks, ei tegutse sa enam samal mänguväljal; sinu kohta käivad kõrgemad standardid. Küsi endalt, mitu korda oled kuulnud mõnd vihast inimest tänitamas: „Ja ta nimetab ennast veel kristlaseks!“ Sa mõistad äkitselt, et maailm vaatab meid teistmoodi. Ka kõik teised on raha teenimise peal väljas, kuid sinu motiive uuritakse üksikasjalikult ning teistsuguse mõõdu järgi ja teisel tasemel.

Kas see on õiglane? Ilmselt mitte. Aga maailm ei ole kristlasi kunagi õiglaselt kohelnud ning täpsem uurimine annab meile võimaluse endale meenutada, et meid ei ole siia maailma pandud varandust koguma. Varandus ei jää Kristuse teisel tulekul püsima. Lisaks sellele, et peame raha käsitsemisel olema piisavalt ettevaatlikud vältimaks näilistki sobimatust, peaks olema maailmale selge, et meie prioriteedid on teistest radikaalselt erinevad. Kõigile väljastpoolt vaatajatele peaks olema selge, et meie tõelisel aardel ei ole mingit pistmist asjadega, vaid see on üksnes hinnaline Pärl.

Jaga Facebookis