Pulgakommidest ja paratamatusest

Avaldatud 18.7.2021, rubriik Päeva sõna

„Kui mees sureb, kas ta ärkab jälle ellu? Ma ootaksin kogu oma sundaja, kuni mu vabastus tuleb. Sa hüüaksid ja ma vastaksin sulle, sa igatseksid oma kätetööd.“ Iiobi 14:14, 15

Oli jahe suvehommik ja ma jalutasin kõnniteel California osariigis Venturas, kui märkasin teel maas poolsulanud pulgakommi. Peatusin, et seda uurida, ja imestasin, miks see ainult poolenisti sulanud on. „Võib-olla,“ mõtlesin ma, „kukkus see maha pärastlõunal, kui päike oli kuum, ning enne kui see jõudis kuumal betoonil lõpuni sulada, läks päike looja, õhk jahtus ja protsess peatus.“

Vaatasin üles mägede poole; päike tõusis idast kiiresti, üsna varsti läheb kõnnitee jälle kuumaks ja pulgakommi häving lõpeb. Mulle tuli pähe, et ma ise olen üpriski selle kommi moodi. Kui keskiga lähenes, hakkas mu keha sulama, kui surelikkuse esimesed märgid mind tabasid. Silmanägemine hakkas halvenema ja keha hakkas uutest kohtadest valutama. Avastasin, et väsin kiiremini ja ühel hetkel võitlesin salapärase haiguse vastu, mis ähvardas mind jalust niita.

Ja siis mu keha mandumine äkitselt peatus ning kõik näis paika loksuvat. Harjusin uue normaalsusega − oma keha poolsulanud olekuga − ning elu jätkub õnnelikult. Kuid ma olen valusalt teadlik faktist, et üsna varsti tõuseb jälle päike, vanadus haarab mind ja piinarikas protsess kulgeb lõpuni.

Ma ei ole ainus inimene, kes pääseb surma lõppreaalsusest.

Aga siinkohal lähevad äravisatud kommi ja minu teed lahku. Pulgakomm lihtsalt sulab ära ja kaob. Sipelgad söövad jäänused ära ja komm unustatakse, sest see on tähtsusetu. Sina ja mina aga ei ole tähtsusetud: Looja igatseb meid, nagu väljendab Iiob. Ta ei suuda taluda mõtet, et kaotab meid igaveseks surma rüüstele.

Nii me siis ootame. Kõigepealt ootame, et surm meid kätte saaks, aga kindlustundega, sest me teame, et pärast surma ootame lühikest aega, kuni Jumal ise kutsub meid tagasi, sest Ta ei suuda taluda mõtet igavikust, kus pole meid. Ja selles paigas saab Valgus – Jumal ise − igavese elu allikaks.

Jaga Facebookis