JUHTIMISKESKUS
Avaldatud 10.2.2025, rubriik Päeva sõna
„Kuulge ja mõistke! Inimest ei rüveta see, mis ta suust sisse läheb, vaid see, mis suust välja tuleb, rüvetab inimest. ... Aga mis suust välja tuleb, lähtub südamest ja see rüvetab inimest, sest südamest lähtub kurje mõtteid, mõrvamist, abielurikkumist, hooramist, vargust, valetunnistust, pühaduseteotust. Mt 15: 10, 11, 18, 19
Esimese sajandi Palestiinas peeti südant palju enamaks kui vaid verd pumpavaks organiks. Kreekakeelne sõna kardiā tähendab eesti keeles „süda“. See on sõna, millest tuleneb sõna „kardioloog“ jne.
Läbi kogu Piibli tähistab kardiā inimese motiivide, hoiakute ja isiksuse asukohta. Süda tähistab ka mõistust ja tahet. Nii võiski Jeesus küsida: „Mispärast te mõtlete kurja oma südames?“ (Mt 9:4)
Piibel esitab südant kui juhtimiskeskust, mis valitseb mõistuse, tahte ja tunnete üle. Süda on allikas, millest lähtub kõik muu inimese elus.
Seetõttu on ülimalt oluline, et süda oleks puhas. Ebapuhas süda viib ebapuhta eluni, kuid puhta südame tulemuseks on elu kooskõlas Jumala põhimõtetega. Kõige tähtsam on juhtimiskeskus. „Õndsad on puhtad südamelt.“ Jeesus jagas oma õpetusi südame kohta ühiskonnas, kus inimeste vaimulikkust hinnati välispidise järgi. Viis, kuidas nad pesid oma käsi, riietusid ja kellega koos nad sõid – kõik see oli nende hindamisel oluline. Religioon oli muutunud juutide jaoks välispidiseks.
Ka tänapäeval pole siin suurt erinevust. Liiga paljud ennast kristlaseks tunnistavad inimesed hindavad teisi inimesi ikka veel nende välise käitumise põhjal ning nende mõõdupuuks on liigagi sageli inimlike traditsioonide ja inimliku vaatenurga mõõdupuu, mida kasutasid ka vanaaja variserid. Seda juhtub ka seitsmenda päeva adventistide hulgas.
Jeesuse õpetused tegid lõpu kõigile neile hinnangutele. Tema tunneb muret minu juhtimiskeskuse pärast. Kui asjad on korras keskuses, siis saavad nad korda ka elu äärealadel.