Usuvabaduse olukord maailmas
Avaldatud 21.7.2005, allikas Adventist News Network
Seitsmenda Päeva Adventistide koguduse Peakonverentsi avalikkussuhete ja usuvabaduse osakond (PARL) avaldas aruande, milles kajastatakse usuvabadust – või selle puudumist – 212 riigis.
“Usuvabaduse aruanne maailmas 2004-2005” on 240-leheküljeline spiraalköites aruanne, mis saadetakse koguduse usuvabaduse osakonna juhtidele, valitsusasutustele, ÜRO-le ja teistele organisatsioonidele, mis tegelevad usuvabaduse küsimustega. Peatselt on aruanne tasuta kättesaadav ka internetist, aadressil http://parl.gc.adventist.org
“See on kergesti loetav aruanne,”ütles John Graz, kes on maailmakoguduse avalikkussuhete ja usuvabaduse osakonna juhataja. “See on ülevaatlik ja kergesti mõistetav ning aitab mõista usuvabaduse olukorda maailmas.”
Maailma rahvused ja territooriumid on jaotatud regioonideks ja igat regiooni on hinnatud vastavalt usuvabaduse tasemele. “1. kategooria” puhul on tegu suurima vabadusega ja “5. kategooria” tähistab kõige halvemat olukorda. “5. kategoorias” on vaid kaheksa riiki, mida on vähem, kui eelmises aruandes aastal 2003. Ülejäänutest 32 riigis on seadusi, mis piiravad usulisi õigusi, ning 48 riigis on mõningad valitsusasutused või meediaorganisatsioonid, mis põhjustavad vähemusgruppidele raskusi. 128 riiki tagavad oma kodanikele täieliku usuvabaduse.
Graz märkis, et aruande koostamisel kasutatakse esmaseid infoallikaid. PARL-i meeskonnaliikmed külastavad igal aastal 50 riiki, lisaks saadakse infot ka korrespondentidelt 204 maal.
Jagades tulemusi saatkondadega Washington D.C-s ütles Graz: “Me anname saadikutele teada, et kui nende kodumaal kiusatakse taga vähemususkkondi, nagu Seitsmenda Päeva Adventiste, siis see kajastub selles aruandes.” Ta sõnas, et ka teised analoogsed aruanded kasutavad selle aruande materjale.
Selleaastase aruande positiivseks üllatajaks on Turkmenistan, mis registreeris ametlikult Seitsmenda Päeva Adventistide koguduse ja võimaldas ka koguduse pastoritel välismaale sõita.
Aruanne keskendub adventistide olukorrale erinevates riikides, kuid sisaldab informatsiooni ka teiste religioossete gruppide kohta, rõhutades niiviisi koguduse muret igaühe igakülgse usuvabaduse osas, mis on PARL-i põhimõtteks alates 1901. aastast, mil osakond loodi.
Mark A. Kellner