Päästearmee ja adventkiriku teoloogid kohtusid dialoogis
Avaldatud 19.2.2004, allikas Adventist News Network
Peale veerandsajandilist informaatilist kontakti kohtusid teoloogid Seitsmenda Päeva Adventkirikust ja Päästearmeest nelja-päevasel teoloogilisel dialoogil, mis leidis aset 5.-8. jaanuarini.
“Nagu ka teiste kristlike ühendustega, nii tunnustame ka nüüd, et meil on enam neid asju, mis meid ühendab, kui neid, mis meid lahutab,” ütles Päästearmee Vaimuliku Elu Arengu ja Rahvusvaheliste Välissuhete sekretär kolonel Earl Robinson. Mõlemad delegatsioonid, seitse liiget Päästearmeest ja kaheksa liiget adventkirikust, olid tänulikud selle võimaluse eest “arendada paremat üksteise tundmist” ja leida, mil moel oleks võimalik neil kahel “olla partnerid Kristuses,” lisas Robinson.
Adventkiriku kirikutevaheliste suhete juhataja Bert B. Beach väljendas suurt rõõmu, et see kauaoodatud dialoog võis toimuda. “Oli oluline näha, et me läheneme evangeeliumikuulutusele väga sarnaselt ning et nii Päästearmee kui Adventkirik on mõlemad Kristuse kesksed liikumised,” ütles Beach. “Adventistidel on alati olnud suur austus Päästearmee tegevuse suhtes ja ma loodan, et tulevikus meie üksteise tundmine ainult kasvab. Samuti ma loodan, et me leiame tulevikus viise, kuidas ühiselt aidata inimkonda tema vaimulikus ja materiaalses puuduses.”
Dialoog tõi kokku kaks ülemaailmset kristlikku liikumist, mis mõlemad sai rajatud 19. sajandil: adventkirik Ameerikas ja Päästearmee Londonis, kus seda algselt nimetati Kristlikuks Äratus Assotsiatsiooniks (Christian Revival Association) ja hiljem Ida Londoni Kristlikuks Misjoniks (East London Christian Mission).
Kummalgi organisatsioonil oli rajamisel suurt rolli täitmas üks abielupaar: adventkirikus James ja Ellen White ning Päästearmees Catherine ja William Booth. Kumbki näeb oma juuri John Wesley poolt rajatud metodistlikus liikumises.
Seitsmenda Päeva Adventkirikut olid esindamas Beach, Adventist Review peatoimetaja William G. Johnson, Andrewsi Ülikooli president Niels-Erik Andreasen, Peakonverentsi Haridusosakonna asejuhataja Andrea Luxton, Piibliuurimise Instituudi direktor Angel Manuel Rodríguez ja endine juhataja George W. Reid, ülemaailmse kiriku avalike suhete ja usuvabaduse osakonna juhataja John Graz ning Andrewsi Ülikooli teoloogia ajaloo professor Woodrow Whidden.
Päästearmeed esindas lisaks kolonel Earl Robinsonile veel Rahvusvaheliste Välissuhete asejuhataja kolonel Benita Robinson, väljaõppe programmi juhataja William Booth´i Kolledzist major Karen Shakespeare, Päästearmee pastor Nassaust, Bahamast major Lester Fergusson, Nigeerias asuva Päästearmee Väljaõppe Kolledzi direktor major Edwin Okorougo, Gordon Kolledzi teoloogia teaduskonna professor Roger Green ja Taani Päästearmee Informatsiooni osakonna juhataja Lars Lydholm.
Koosolekute käigus tutvustasid adventistid oma kirikut ja põhitõdesid ning ka Wesley liikumise juuri adventkiriku teoloogias. Päästearmee delegaadid ütlesid, et need ettekanded ja esitatud tööd olid huvitavad ja informatiivsed ning nad esitasid rohkelt küsimusi ja kommentaare.
Päästearmee tutvustas oma liikumise tegevuskava ja doktriine, organisatsiooni ajalugu ja holistlikku misjonitööd. Päästearmeed tutvustati kui väikest Londonis aluse saanud liikumist, mis on tänaseks kasvanud globaalseks liikumiseks.
Dialoogi sessioone plaanitakse jätkata 2005. aastal Päästearmee konverentsi keskuses Londoni lähedal. Võimalike teemadena tulevad siis käsitluse alla evangeeliumi ja sotsiaaltöö suhe; Catherine ja William Booth´i roll Päästearmee ja James ja Ellen White roll Adventkiriku rajamisel; kirik ja sakramendid ja teoloogiline antropoloogia.
“See oli väga huvitav ja sõbralik dialoog kahe grupi vahel, kes mõlemad on seotud teiste aitamisega ja kelle vahel on vastastikune austus,” kommenteeris Graz, kes on ka Rahvusvahelise Usuvabaduse Assotsiatsiooni (International Religious Liberty Association) peasekretär. “Traditsionaalselt läheb jää murdmiseks mõnda aega, kuid selle dialoogi käigus tundsime vastastikku end kohe algusest väga hästi, ühe suure perekonna liikmetena.”
MARK KELLNER, kommunikatsiooni osakond