Usuvabaduse eksperdid tegelemas turvalisuse ja terrorismi teemaga
Avaldatud 20.11.2002, allikas Adventist News Network
Juhtivad usuvabaduse eksperdid käsitlesid teemasid, mis tõstatusid maailma hetke olukorda arvestades ning valmistasid esialgse pöördumise, mis kinnitas, et usuvabaduse austamine on suure tähtsusega turvalise ja stabiilse ühiskonna loomiseks.
Kohtudes 15-17. novembrini Washington D.C-s uuris Rahvusvahelise Usuvabaduse Assotsiatsiooni (IRLA) ekspertide kogu terrorismi levikut ning selle vastu võetud meetmeid. Reageerides terroristlikele aktidele on riigid seadnud ohtu usuvabaduse, mis omakorda toovad endaga kaasa soovimatu reaktsiooni, järeldasid eksperdid.
“Austades usuvabadust on sageli efektiivsem meetod elanike lojaalsuse ja rahu saavutamiseks, kui relvad ja jõumeetodid,” ütleb pöördumine. “Reageerimine terrorismile peab olema läbi mõeldud arvestades religiooni dimensiooniga,” kuna “mitte mõistmine usuliste põhimõtete rollist terroristide motoveerimises toob endaga kaasa vähenenud turvalisuse.”
Dokument toob esile 17 põhimõtet, mis puudutavad terroristlikku tegevust, riigi kohustusi ning usklike ja kirikute vastutusi. Seal on muuseas kirjas, et “religioon ei tohiks kunagi õigustada vihkamist, teiste mitte austamist või kriminaalset vägivalda; vägivald, ähvardused ja teised terroristlikud aktid ei tohi olla õigustatud rahvusvaheliste seaduste poolt ning turvalisus ei tohiks muutuda ühiskonna kõrgeimaks väärtuseks, isegi mitte terrorismi ohu all. Need reziimid, mis on loodud “rahvusliku turvalisuse” egiidi all on osutunud repressiivseteks ning vastuollu läinud inimõigustega.
Dr John Graz, kes on IRLA peasekretär ning ülemaailmse Adventkiriku avalike suhete ja usuvabaduse osakonna juhataja ütles, et see esialgne pöördumine “oli esimeseks hääleks tänapäeva maailma murede üle arutamiseks. Kui rahvusliku turvalisuse mõtte all ohustatakse vabadusi, eriti usuvabadust, peaksime olema kõik valvel, et me ei põhjustaks ise neid probleeme, mida püüame lahendada. Usuvabadus on iga riigi ja rahva turvalisuse saavutamiseks tähtis komponent. Usuliste põhimõtete väljendusvabaduse piiramine toob endaga kaasa suure destabiliseerumise.”