„Ja sündis, kui Jeesus oli ühes paigas palvetamas, et kohe, kui ta oli lõpetanud, ütles üks ta jüngreid talle: „Issand, õpeta meidki palvetama…” (Luuka 11:1)
Kristliku elu kese
Palve on hädavajalik, isegi eluliselt tähtis.
„Võta igal hommikul aega, et alustada oma päeva palvega. Ära arva, et see on raisatud aeg; see on aeg, mille mõju ulatub igavikku. Selle abil saavutatakse edu ja vaimulik võit“ (Tunnistused kogudusele, 7. köide, orig lk 194).
Jüngrid nägid tihti Jeesust palvetamas. Nad märkasid, et Tema palveelu oli nende omast erinev. Jüngrid olid tublid vaimulikud inimesed. Nad olid südamest pühendunud ja soovisid teenida Jumalat. Nad käisid kirikus, pidasid hingamispäeva, maksid truult kümnist ja sõid puhtaid toite. Kui üldse keegi Iisraelis, siis just jüngrid teadsid, kuidas palvetada, on ju nii?
Me arvame, et me teame, kuidas palvetada. Isegi lapsed teavad, kuidas palvetada. Kuid kui jüngrid nägid Jeesust palvetamas – ja võrdlesid oma palveid Tema omadega –, said nad aru, et nad ei teadnud, kuidas palvetada. Seetõttu ütlesid nad: „Õpeta meid palvetama“ (Luuka 11:1).
Me arvame, et palvetamine on väga lihtne. Ja loomulikult, Jumal kuuleb ka kõige lihtsamat palvet. Kuid me peame pidevalt oma palveelu arendama.
Jüngrid märkasid, et kui nad jutlustasid, ei avaldanud see kellelegi mõju. Nad püüdsid tervendada või kurjasid vaime välja ajada, aga neil ei olnud väge. Nad küsisid Jeesuselt: „Kuidas Sina seda teed?“ Jeesus ütles: „Palve ja paastumisega.“
Põhimõtteliselt ütleb Jeesus, et sa ei saa teha midagi iseenese tarkuses – ainult Jumala väes. Et kogeda õnnestumist, pead sa tõsiselt palvetama. Kirjas roomlastele ütleb Paulus, et Püha Vaim peab paluma meie eest, kuna me isegi ei tea, kuidas palvetada, nõnda nagu peab (Roomlastele 8:26).
„Palve on hinge hingamine. See on vaimuliku väe saladus... Kui jätad palve kasutamise hooletusse või palvetad aeg-ajalt, nagu tundub mugav olevat, siis kaotad oma sideme Jumalaga“ (Prayer, orig lk 12, 13).
Jeesusel oli võimas palveelu, ta veetis tihti kogu öö palvetades. „Jeesus ise palvetas inimeste keskel elades sageli.…Ta on meie eeskuju kõiges.… Tema inimlikkuse tõttu oli palve talle vältimatuks vajaduseks ja samas ka eesõiguseks. Ta leidis lohutust ja rõõmu ühendusest oma Isaga. Kui inimeste Päästja, Jumala Poeg tundis vajadust palve järele, kui palju enam peaksid tundma nõrgad patused surelikud tulihingelise ja püsiva palve hädavajalikkust“. (Tee Kristuse juurde, lk 115, 116).
Jeesus tegi palvest oma prioriteedi, esimese asja enne päeva algust. „Ja vara hommikul enne valget tõusis Jeesus üles, väljus ning läks tühja paika ja palvetas seal.“ (Markuse 1:35) Jeesusel oli aeg ja koht palve jaoks.
Kui jüngrid ütlesid: „Õpeta meid palvetama“, ei öelnud Jeesus neile: „Palvetage nende sõnadega“, nagu mantrat. Tegelikult ütles Ta neile selgelt, et nad ei korrutaks samu sõnu iga kord, kui nad palvetavad (Matteuse 6:7, kreeka keeles βαττολογέω, mis tähendab korrutama samu sõnu/samu väljendeid. Tlk). Jeesus ise palvetas Johannese 17. peatükis, vastavalt olukorrale ja vajadustele.
„Palve on südame avamine Jumalale kui sõbrale.“ (Tee Kristuse juurde, lk 115). Palves avame oma südame Jumalale ausas vestluses, nagu dialoogis. Kui sa palvetad iga kord samade sõnadega, muutub see rutiiniks ja lõpuks sa isegi ei mõtle sellele, mida ütled.
Palve ja Sõna uurimine peaks alati käima käsikäes. Palve kaudu räägime meie Jumalaga, Sõna läbi räägib Jumal meiega.
Jeesus elas palveelu. Ta palvetas vara hommikul, läks palvetamiseks kindlasse kohta ja vestles avameelselt Jumalaga. Ta on meie eeskuju. Ta kutsub meid palvetama nii nagu Tema.
Palvetame koos.
Palveaeg (30–45 minutit)
Kõikidel palvegruppidel on erinevad viisid, kuidas koos palvetada. Me julgustame teid veetma järgmised 30–45 minutit ühises palves, ükskõik millisel viisil Püha Vaim teid juhatab. Me julgustame tegema lühikesi vestluspalveid (1–3 lauset). See võimaldab rohkematel inimestel mitu korda palvetada. Allpool on toodud mõned näited Pühakirja läbipalvetamiseks teemapõhiselt. Te võite palvetada ka teiste kirjakohtadega ja lisada oma palveajale ka teisi teemasid. Vaata veel palveideid ülemaailmse koguduse palvesoovide alt.
Jumala Sõnaga palvetamine – Luuka 11:1
Ja sündis, kui Jeesus oli ühes paigas palvetamas, et kohe, kui ta oli lõpetanud, ütles üks ta jüngreid talle: „Issand, õpeta meidki palvetama…”
„Jeesus oli ühes paigas palvetamas“
Isa, õpeta meid palvetama nagu Jeesus. Me tunnistame, et leiame vabandusi ja meie mõtted kipuvad rändama minema ja meil on pidevalt millegagi kiire. Aita meil valida parim aeg ja koht Sinuga kohtumiseks iga päev. Muuda meie prioriteete ja kujunda uusi harjumusi, mis viivad meid Sinu ligiolusse.
„Issand, õpeta meidki palvetama“
Jah, Issand, õpeta meile, kuidas palvetada just nagu Sa õpetasid jüngritele. Täname Sind Meie Isa palve kauni näite eest. Õpeta meile, kuidas oma palvetes ja elus Sind eeskujuks võtta. Täida meid Püha Vaimuga ja kasuta meie palveid, et muuta meie igaühe kodu, kogudust, kogukonda ja Sinu kuningriiki.
Veel palvesoovitusi
Tänu ja kiitus: Tänage konkreetsete õnnistuste eest ja kiitke Jumalat Tema headuse eest.
Tunnistus: Võtke paar minutit aega isiklikeks ülestunnistusteks ja tänage Jumalat Tema andestuse eest.
Juhtimine: Paluge Jumalalt tarkust käesolevate väljakutsete jaoks ja otsuste tegemiseks.
Kogudus: Palvetage kohaliku ja ülemaailmse koguduse vajaduste eest (vt eraldi palvesoovide lehte).
Kohalikud palved: Palvetage oma koguduse liikmete, perekonna ja naabrite praeguste vajaduste eest.
Kuulamine ja vastamine: Võtke aega, et kuulata Jumala häält ja vastata sellele ülistuse või lauluga.