Puhkus

Avaldatud 1.1.2025

Oled sa vahel hommikul ärgates ikka väsinud? Kust tuleb hommikune väsimus, kuigi magasid öösel 8 tundi?
Võib-olla on põhjus selles, et sa ei ole õigesti kasutanud teisi puhkamise viise.

4 puhkamise liiki:
1. füüsiline puhkus,
2. sensoorne puhkus,
4. mentaalne puhkus,
5. emotsionaalne puhkus.


Milleks puhata

Seda oleme ehk kõik kogenud, et kui me ei ole piisavalt puhanud, siis oleme ärritume kergemini ja võime end tõeliselt halvasti tunda. 
Piisav puhkus on ülioluline.

Kui puhkame piisavalt, siis see:
-    parandab mälu,
-    aitab õppida,
-    vähendab kehas põletikku,
-    aitab tõsta tähelepanuvõimet,
-    aitab olla füüsiliselt vormis,
-    vähendab stressi,
-    madaldab võimalust depressiooni haigestuda,
-    toetab südame tervist.
 

Kuidas puhata

1.    Füüsiline puhkus. See hõlmab igasugust füüsilist lõõgastumist, näiteks magamist, pikutamist, istumist või tukkumist.

Lähemalt unest
NSF (National Sleep Foundation) hinnangul on peaaegu 30 miljonil täiskasvanul aeg-ajalt unehäireid. Samuti väidab kaks täiskasvanut viiest, et nad magavad argipäeviti regulaarselt vähem kui seitse tundi.

Uneprobleemid võivad põhjustada selliseid tervisehädasid nagu südame-veresoonkonna haigused, diabeet ja rasvumine.

Vähem kui 8 tundi magamine võib negatiivselt mõjutada emotsioone, mälu, otsustusvõimet ja füüsilist tervist. Seades une prioriteediks, saad parandada oma üldist heaolu.

Hea une saladus

●    Esimene samm hea une saavutamiseks on tervislik magamiskeskkond. Veendu, et su magamistoas on hea ventilatsioon ja mugav temperatuur. Paljudel meist on kiusatus lasta lemmikloomadel endaga koos magada, aga äkki oleks parem kaaluda, et lemmikloom jääks magamistoast välja.
●    Kui vähegi võimalik, võiks magamisruum olla mugav, vaikne ja pime.
●    Hea une jaoks on oluline ka magamamineku rutiin. Jälgi regulaarset une- ja ärkamisgraafikut, isegi nädalavahetustel. See tähendab, et lähed magama ja ärkad alati samal kellaajal.
●    Enne uinumist võta aega lõõgastumiseks. Kuula näiteks muusikat, jäta kõrvale kõik segavad asjaolud.
●    Tee regulaarselt trenni. Isegi 10 minutit füüsilist liikumist päevas aitab une kvaliteeti parandada.
●    Väldi suuremaid füüsilisi tegevusi enne magama minekut.
●    Kui sa ei ole 20 minuti jooksul uinunud, siis mine teise tuppa, tee midagi rahulikku, näiteks loe raamatut. Alles siis, kui tunned end unisena, mine voodisse tagasi.

Hea uni on üldise tervise ja heaolu jaoks ülioluline. Pöördu arsti poole, kui sul on öösel unehäired kauem kui neli nädalat või kui sinu unemustrid häirivad päevaseid tegevusi ja tegutsemisvõimet.


2.    Mentaalne puhkus. Selleks, et vaimselt puhata, tuleb püüda vabaneda stressist ja muust vaimsest pingest. Mentaalne puhkus tähendab ajule puhkuse andmist. Selleks on erinevaid võimalusi, näiteks palve, jalutamine, matkamine, tegelemine lemmikloomadega, selliste asjade tegemine, mis ajavad sind naerma, massaaž või kunst. Kui sa ei suuda õhtuti uinuda, sest pea on mõtteid täis, siis see on märk, et vajad mentaalset puhkust. Su ajub tahab puhata.

3.    Emotsionaalne puhkus. Emotsionaalset puhkust võib olla keeruline saavutada. Kristlik meditatsioon ja palve võivad olla hea viis vabaneda mõningasest emotsionaalsest stressist oma elus. Emotsionaalsele puhkusele aitab kaasa ka see, kui veedad aega omaette, pead päevikut, räägid usaldusväärse sõbraga või veedad aega looduses.
Emotsionaalse väsimuse puhul aitab ka tervislik toitumine, stressorite vähendamine oma elus ja füüsiline aktiivsus. 

4.    Sensoorne puhkus. Sensoorse  puhkuse ülesanne on anda silmadele, kõrvadele ja teistele meeltele puhkust. Seda saab kõige paremini teha, kui lülitad televiisori, muusika ja erksad tuled välja ning lihtsalt sulged silmad mõneks minutiks. Selle aja jooksul jälgi, et hingad rahulikult ja sügavalt.

Stressi maandamine

1.    Istu või lama.
2.    Hinga läbi nina sisse, lugedes aeglaselt neljani. Tunne, kuidas kõht tõuseb.
3.    Hoia hetkeks hinge kinni.
4.    Loe aeglaselt neljani, samal ajal kui hingad suu kaudu välja.
5.    Sinu kõht langeb aeglaselt.

Iga inimene on erinev ja see, mis töötab ühe puhul, ei pruugi töötada teise puhul. Näiteks mõne inimese jaoks võib pusle kokkupanemine olla lõõgastav, aga teistele võib see  olla stressirohke, frustreeriv või lihtsalt ebameeldiv tegevus.

Tuleks leida need viisid, mis sobivad meie jaos kõige paremini, ja neid kasutama hakata.

Ka puhkamisse tuleb suhtuda teadlikult!


 

Jaga Facebookis
Loe seotud teemal
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat