Peakonverentsi aastakoosolek 2024: Misjonäride lähetusmudelid toovad esile tervitatavaid muutusi ja võimalusi

Avaldatud 17.10.2024, allikas Adventist Review


[Tor Tjeransen] / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)

10.–16. oktoobrini toimus USAs adventkoguduse sügisene aastakoosolek, kokku sai üle 270-liikmeline (PK) nõukogu.  

„Hiljuti nimetati Marylandi Montgomery maakond Ameerika Ühendriikide usuliselt kõige mitmekesisemaks maakonnaks,“ ütles Adventmisjoni direktor Gary Krause seitsmenda päeva adventistide koguduse aastakonverentsi saadikute ees kõneldes. „Siin me oleme, traditsiooniliselt kristlikus riigis,“ ütles Krause. „Kuid palun võtke arvesse, et umbes 20-minutilise autosõidu kaugusel sellest hoonest leiate vähemalt 10 hindu või džaini templit ja vähemalt 13 mošeed ja islamikeskust. Tegelikult on siinsamas meie juures üks rahvusvaheline moslemite telejaam.“

Krause selgitas, et etnilise ja usulise mitmekesisuse osakaal on paljudes piirkondades oluliselt suurenenud. Krause sõnul annab praegune olukord põhjuse ümberorienteerumiseks misjonis, millega adventkogudus seisab silmitsi 10/40 aknas (maailma piirkond, kus elab enamik inimesi, kuid kus kristlased on vähemuses), postkristlikes piirkondades ja suurlinnades. Peaaegu iga piirkond on neist faktoritest mingil määral mõjutatud, ütles ta.

Misjonipiirkonnad esindavad nii probleeme kui ka misjonivõimalusi, ütles Krause. Ta jagas mõningaid andmeid eesliinimisjonäride kohta: praegu on üle maailma 2500 misjonipioneeri, 79 nn telgitegijat 10/40 aknas ja 774 adventvabatahtliku.

Ometi on palju rohkem, mida saaks teha, ütles Krause. Ta tõi näiteks, et VividFaithil, mis ühendab potentsiaalsed vabatahtlikud ametikohtadega üle maailma, on üle 17 000 koha, kes sooviksid misjonäre, kuid vähem kui 800 vabatahtlikku. „800 versus 17 000,“ ütles Krause. „Kujutage ette, mida nad võiksid korda saata, kui need kohad täituksid inimestega! Missugune erinevus kogudustes, koolides, kogukondades, programmides, tervishoiualgatustes.“

Kuna koguduse tööharud kohandavad oma eelarvet, et eraldada rohkem vahendeid eesliinimisjonäridele, tegeleb kogudus nende misjonäridega, kes on valmis vastu võtma kõige suuremad väljakutsed. Mõned piirkonnad palkavad abi ka teistelt piirkondadelt. „Kaheksa divisjoni ja liitu rahastavad misjonäre ja misjonialgatusi kümnes teises divisjonis ja liidus,“ teatas Krause.

Ta selgitas ka, et enam kui 100 aastat kandis Põhja-Ameerika divisjon (NAD) koguduse maailmalähetust oma õlgadel. „Ja USA on jätkuvalt misjonijõud,“ ütles Krause. „Kuid suuresti tänu USA jõupingutustele on ülejäänud kogudus nüüd üha enam misjonitöösse kaasatud. Kogudusena jääme oma missioonis ühtseks.“


[Tor Tjeransen] / Adventist Media Exchange (CC BY 4.0)

Krause rääkis, kuidas Lõuna-Ameerika divisjon (SAD) seletab muutust oma territooriumil. „Varem olid meie küsimused järgmised: kes võiks tulla ja kuidas nad saaksid meid aidata?“ ütles SADi peasekretär Edward Heidinger Krausele. „Meie piirkonda saadeti palju misjonäre ja ressursse ning nüüd lõikame nende töö vilju,“ selgitas Heidinger. „Järelikult on meie küsimused nüüd järgmised: kuidas me saaksime aidata? Kes läheks?“

Heidinger rääkis, kuidas SAD kutsus hiljuti juhte üles aitama valida veel 24 misjonäriperet, kes saavad SADilt rahalised vahendid ja kes saadetakse välja osana oma panusest misjonitöös. „Ka teised divisjonid ja liitunud liidud on visioonist kinni haaranud ning juba 12 divisjoni ja liitu on võtnud kohustuse saata järgmise viie aasta jooksul 293 misjonäri ja 4135 vabatahtlikku,“ ütles Krause.

Üks misjonäre, kes lähetatakse, on Robert Folkenberg III, kes kolib novembris koos oma naise ja väikeste tütardega Kanadast Taani, et keskenduda koguduste rajamisele selles ilmalikus postkristlikus riigis.

Viimased neli ja pool aastat on Folkenberg olnud koguduserajaja Squamishis Briti Kolumbias, kogukonnas, mis on tuntud oma kõrge ilmalikkuse poolest. „Kui me sinna kolisime, ei olnud seal kogudust,“ ütles ta videosõnumi vahendusel. „Oli raske, kuid uskumatult rahuldust pakkuv väljakutse veeta viimased aastad uue koguduse loomisel, mis nüüd seal tegutseb.“

Folkenberg selgitas, et selle kogemuse kaudu on tema ja ta pere muutunud „koguduste rajamise potentsiaali ja jõu suhtes väga kirglikuks“. Nüüd loodavad nad Jumala abiga korrata seda kogemust postkristlikus Kopenhaagenis. „Koguduste rajamine annab meile võimaluse saada ühendust inimestega, kes muidu kunagi kirikusse ei tuleks,“ ütles ta. „Tänan teid, et toetate selliseid misjonäre nagu meie.“

Krause lõpetas oma aruande, märkides, et 27 riigis on üks adventist iga 20 inimese kohta, kuid peale Sambia ja Rwanda on enamik neist saared. Keenia kuulub oma rohkem kui miljoni ristitud liikmega nende riikide hulka, kus adventkogudus on tugev, samuti Filipiinid (ligi 1,5 miljonit ristitud liiget), Sambia (1,4 miljonit ristitud liiget) ja Brasiilia (1,8 miljonit ristitud liiget).

Krause sõnul on siiski veel keerulisi piirkondi, on kuus riiki, kus adventkogudus ei ole esindatud: Iraan, Põhja-Korea, Afganistan, Süüria, Jeemen ja Somaalia. Seal elab kokku ligi 230 miljonit inimest „ehk 10 korda rohkem kui seitsmenda päeva adventistide koguduse liikmeskond kokku“. See peaks andma teavet selle kohta, kus adventkoguduse juhid näevad tuleviku misjonifookust, ütles Krause.

Jaga Facebookis
Loe lisaks
Veel samast rubriigist
Rubriigid
RSS
Veel huvitavat