Desmond Doss – hingamispäeva kangelane

Avaldatud 21.6.2019, rubriik Päeva sõna

Siin see armetu hüüdis, ja Issand kuulis ning päästis tema kõigist ta kitsikustest. Issanda ingel on leerina nende ümber, kes teda kardavad, ja ta vabastab nad. Psalmid 34:7, 8

Desmond Dossi probleemid ei piirdunud komandöridega. Ka teistel oli tema kulul lõbus, nad pilkasid teda, tegid tema kulul nalja ja leidsid talle pilkenimesid, eriti kasutasid nad üht: „Argpüks!“ Doss ei lasknud end sellest kõigutada. Ta teadis muud ja Jumal teadis muud ning see oligi oluline. Vaja on tugevat julgust, et võtta see seisukoht, mida tema päevast päeva võttis.

Siis tuli see unustamatu kuu, 1945. aasta mai. Selle kuu jooksul sai Dossi kompanii alatiseks teada, kui vapper oli nende meedik. Siin on mõned väljavõtted tema aumedaliga kaasnenud kirjutisest, mis on saadaval internetis.

„Esimene pataljon ründas järsku, 120-meetri kõrgust astangut. … neid tabas … kuulipildujatuli … Reamees Doss keeldus taganemast ja jäi tule alla koos paljude haavatutega. Ta kandis need ükshaaval järsaku servale ja lasi nad kanderaami ning köie abil sõbralikesse kätesse. … [Veel mitu teadet uskumatutest vaprustegudest, millest mõned tehtud hingamispäeval, 5. mail.] 21. mai öörünnakul … sai ta ise ränga vigastuse. … Selle asemel, et kutsuda appi mõni teine meedik, sidus ta oma vigastused ning ootas viis tundi. ... Oma silmapaistva julguse ja murdmatu meelekindlusega üliohtlikes tingimustes päästis reamees Doss paljude sõdurite elu. Tema nimest sai terves 77. jalaväedivisjonis kaugelt üle teenistuskohustuse käiva silmapaistva vapruse sümbol.“

Selle lahingu ajal kaotas Doss oma ainsa relva – Piibli, mille tema naine oli talle andnud. Ta sai sellest alles hiljem teada, kuid mehed läksid tagasi ja leidsid tema Piibli üles.

Kogu hilisema elu pühendas Desmond Doss vapralt nende terviseprobleemidega võitlemisele, mis olid sõjaväeteenistusest tingitud, kuid ta jäi aktiivseks ka oma kogudust ja kogukonda teenides. Ta oli esimene relva kandmisest keelduja, kes sai Kongressi Aumedali, üks ainult kolmest.

Taeva kõrge Kuningas, me austame Desmond Dossi ja temasuguseid mehi, kuid ära lase mul unustada, et ka teised mehed sellel saarel, nii ameeriklased kui ka jaapanlased, olid Sinu jaoks samamoodi olulised ning et ainult Sina tead, kuidas võisid need sündmused nende hilisemat elu kujundada ja juhtisid võib-olla mõnda oma pilku sarnaselt Dossiga Sinule tõstma. Aita, et ka minu elu võiks alati Sinule osutada!

Jaga Facebookis