Kate Lindsay – meditsiinitudeng

Avaldatud 21.5.2019, rubriik Päeva sõna

„Kas peaks Issandal midagi olema võimatu?“ 1. Moosese 18:14

Mingil hetkel Kate’i teadmiste otsingul ja otsusekindluses jätta maailmale oma märk oli Kate’i kätte sattunud raamat Florence Nightingale’ist. See oli üks neist avastushetkedest, mida ei ole kõigil õnne omada. „Minust saab medõde!“ hüüatas Kate.

Kujutle tema rõõmu, kui ta leiab noore mehe, kohaliku koolmeistri härra Porteri, kellele tõesti meeldisid targad naised, kes oli huvitatud poliitikast nagu Kate’ki ja teadis isegi Florence Nightingale’ist! Neist said kiiresti sõbrad ja seejärel kihlatud paar. Kate pühendus abieluks valmistumisse kogu hingega, nagu ta oli oma elus kõike muudki teinud.

Siis kerkisid silmapiiri kohale kodusõja õudused. Härra Porter läks väljaõppelaagrisse … ja suri kopsupõletikku.

Kate’i lootused olid purunenud. Tal ei olnud midagi muud teha kui pühendada oma elu õendusele – mitte üksnes ise õeks saamiseks, vaid riigi õenduse olukorra parandamiseks.

Õendusest arvati ikka veel kehvasti ning õdede haridust praktiliselt ei eksisteerinud. Kate luges jätkuvalt Nightingale’ist, kes nüüd oli Krimmis, ja sai teada sellisest asjast, mida nimetati vesiraviks. See kõlas palju mõistlikumalt kui tema aja keskaegsed meditsiinitavad. Ta soovis minna New Jersey terviseinstituuti õppima. Vanemad olid sellele täielikult vastu ja ütlesid, et ta peab ise sinna saama. Nüüdseks pidid nad juba teadma, et ta teeb seda!

Ja ta tegigi seda. Kaks aastat süvendas ta oma teadmisi. Kuna medõdedele ei olnud häid koole, otsustas ta seejärel minna meditsiinikooli. Michigani ülikool oli hakanud naisi vastu võtma, kuigi linnarahvas arvas, et tüdrukud, kes lähevad meeste kolledžisse, ei ole ilmselt päris daamid ja mõned õppejõud olid selle vastu.

Kreeka keele professor oli väga selle vastu. Ta tegi sisseastumiseksamid nii raskeks kui võimalik, et naisterahvaid eemal hoida.

„Nii, preili, mida te kreeka keelest teate?“

Ta andis Kate’ile lehekülgede kaupa kreeka keelt tõlkida.

Issand Jumal, anna mulle ka samasugust söakust ja julgust, isegi kui minu kutsumus ei vii mind sissetallatud rajast nii kaugele nagu Kate Lindsayt! Ka mina pean katsumustes ja hädades püsima jääma. Ka mina pean taluma vastuseisu ja võib-olla ka valesüüdistusi. Aita mul seista koos Sinuga ja mitte välja teha teiste arvamusest, kui ma olen Sinule meele järgi!

Jaga Facebookis