Adonija (minu Jumal on Issand)

Avaldatud 21.1.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Taaveti neljas poeg (Taaveti naise Haggitiga); sündis Hebronis umbes aastal 1000 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Saamueli 3:4; 1. Kuningate 1:5−2:25.

Mõtted tänaseks

Kui loeme Iisraeli kuningate ajalugu Taavetist kuni viimase valitsejani, kes oli jagatud impeeriumis võimul, siis avastame peagi, et kuninglikus õigusjärgluses oli sündmusrikkaid hetki, mida saatis tavaliselt rohke vägivald. Sageli järgnes üks intriig teisele. Kui Taavet hakkas surema, otsustas Adonija tema järglaseks saada. Ta teadis, et Jumal oli valinud tema isa järglaseks noorema venna Saalomoni, kuid Adonija tahtis teha kõik võimaliku selle ärahoidmiseks. Ta mõtles välja kavala plaani ja kavatses panna inimesed fait accompliette sellega, et esitab ennast uue kuningana. Kui Taavet ja Saalomoni ema Batseba sellest kuulsid, sai see plaan õigeaegselt rikutud. Pärast seda, kui Saalomonist oli saanud kuningas, tegi Adonija teise katse trooni haarata. Seekord otsustas ta trooni omastamiseks kaasata Saalomoni ema Batseba abi. Varem oli Saalomon Adonijale kuningaks kippumise katse andestanud, kuid seekord sai mõõt täis ja ta laskis Adonija hukata.

Õnneks ei näe me tänapäeval selliseid stseene eriti sageli, kuid vanaaja Iisraelis olid need liigagi sagedased. Siiski on palju inimesi, kes ei ole rahul oma kohaga elus ja kes teevad kõik, mis võimalik − sageli väga kahtlasi abinõusid kasutades −, et kellegi teise positsiooni haarata. Mõnikord need räpased mängud õnnestuvad, kuid tihtilugu ei lähe asjad planeeritult. Tänapäeval on asjad ehk vähem dramaatilised kui Adonija puhul, kuid need on sama põlastusväärsed.

Minu palve

Taevane isa, aita mul olla rahul oma kohaga elus, et ma ei üritaks kunagi ebaausate vahenditega kellegi teise positsiooni haarata!

Jaga Facebookis