Taevaste asjade maine sümbol

Avaldatud 18.10.2017, rubriik Päeva sõna

Ja ennäe, templi vahevaip kärises ülalt alla kaheks. Matteuse 27:51

Sel hetkel, kui Jeesus hüüdis „See on lõpetatud!“ ja suri ristil, kärises templi eesriie kaheks. Siin leiame ühe suurtest sümbolitest, mis on seotud Tema surmaga.

See eesriie eraldas templi kaht osa. Esimesse ruumi, mida nimetati pühaks paigaks, võisid siseneda ainul teenistuskohustust täitvad preestrid. Kuid teine ruum oli veelgi püham. Kõige pühamasse paika võis siseneda ainult ülempreester ja sedagi vaid kord aastas lepituspäeval, mis oli Iisraeli aastalõpu kohtupäev.

Evangeeliumi kirjutajad viitavad tähelepanelikult, et eesriie kärises kaheks „ülalt alla“. Arvestades fakti, et eesriie oli ligi 20 meetrit kõrge, siis tähistab kärisemise suuna kirjeldus üleloomulikku tegu, sest inimesed oleks rebinud altpoolt ülespoole.

Selle massiivse eesriide rebenemine tähistas mitut asja. Esiteks seda, et vana tseremooniate ja ohvrite süsteem, mis viitas ettepoole (Kl 2:17) Jeesuse ohvrile ristil oli nüüd osa möödanikust. Kuna tegelik ohver oli toodud, Jumala Tall oli maailma pattude eest surnud (Jh 1:29), oli tseremoniaalsüsteem oma otstarbe täitnud. Eesriide rebenemine tähendab, et maises templis polnud isegi kõige püham paik enam püha. Tegevuspaik läheb nüüd üle taevasse, kus Jeesus teenib tõelises templis (Hb 8:1, 2) ülempreestrina nende eest, kes Temasse usuvad.

Eesriide rebenemise teine suur tähendus on, et nüüd on usklikel otsene ligipääs Isale Jeesuse ohvri ja Tema ülestõusmisjärgse teenimistöö kaudu taevas. Pühakiri ütleb, et „meil on siis Jeesuse vere varal julgus sisse minna kõige pühamasse paika − selle tee on ta avanud meile uuena ja elavana vahevaiba, see on oma ihu kaudu“. Seepärast võime minna „Jumala ette siira südamega usukülluses“ (Hb 10:19−22).

Eesriide hävitamine tähendas ka Jeesuse ütluse täitumist templi kohta, et see jäetakse maha (Mt 23:38). Templi rüvetumine algas eesriide rebenemisega. See sündmus kuulutas ette selle täielikku hävitamist aastal 70.

Aitäh Sulle, Issand, et Sa ei andnud üksnes Jeesuse meie Lunastajaks, vaid avasid selle sündmuse kaudu ka täielikuma juurdepääsu endale!

Jaga Facebookis